muhammed-ali-clay-coute

”Ben gelmiş geçmiş en büyüğüm. Bunu, öyle olduğumu bilmeden önce de söylüyordum. Sakın bana şu işi yapamazsın demeyin. Olanaksız olduğunu anlatmayın. En iyisi olmadığımı söylemeyin. Ben en iyinin de iyisiyim.”

Biz Muhammed Ali’yi televizyondan canlı izleme şansına sahip olamadık. Muhammed Ali 74 yaşında hayata gözlerimi yumdu ve eskiden beri hakkında okuduğum yazılar, izlediğim nakavt videoları, yaptığım araştırmalar, röportajları, söylediği sözler bana hayranı olduğum adam öldükten sonra onun hakkında bir kaç satır yazı  borçluymuşum gibi hissettiriyor.

Muhammed Ali’yi canlı izlemiş neslin büyük bölümü hala bu yaşlarında arada yalnız kaldıklarında parmak uçlarında hafif bir dansla havaya seri yumruklar atıyorlar. Bunan eminim.

Amatör, Profesyonel, yaklaşık 200 maç ve neredeyse 190 galibiyet. Şampiyonluklar ve ” Özgürlüğüm için makineli tüfeklerin karşısına çıkmam gerekiyorsa çıkarım!” diyerek dünya gençlerini fazlasıyla heyecanlandıran efsane boksör. Muhammed Ali benim için saf ve gerçek bir şampiyon. Onunla aynı zaman diliminde yaşamış olmak bile memnuniyet verici. Muhammed Ali bazen sosyal ve politik bir figür de oldu. Kendi isteği ile dinini değiştirdi Müslüman oldu ve Muhammed Ali ismini aldı. Ama hiç bir zaman savunduğu şeyleri diğer insanlara empoze etmeye çalışmadı. Bu günlerde düşündüklerini çıkıp açık açık gerçek bir şampiyon gibi söyleyen sporcular görmek çok zor. Bu yüzden biraz bant kayıtlarına, tarih kitaplarına, spor adamlarına ihtiyaç duyuyoruz ama olsun hiç değilse Muhammed Ali’nin söylediği sözler yaptıkları, arkasında bıraktıkları var, bize sadece dinlemek ve okumak kalıyor.

Aslında yıldızlar, sahne onları bıraktığında aramızdan ayrılıyor. diyor Muhammed Ali’nin gerçek bir hayranı olan Uğur Yücel.

Ali’nin şimdiki resmi, tıpkı milyarlarca ışık yılı önce sönüp gitmiş ama hala pırıltısı mevcut titret yıldızlara benziyor. Geceleri gökyüzünde ışıyacak. Bize kanatlarımız olduğunu öğreten bütün gerçek yıldızlar gibi….

Benzersiz, yalnız ve özgür.

 


Muhammed Ali’nin Filmleri

I Am Ali (2014) – Efsane hakkındaki son belgesel. Çocukları ile arasındaki telefon görüşmelerinin de olduğu detaylı bir eser.

i-am-ali-movie-hd-wallpaper

Facing Ali (2009)Rakiplerinin onun hakkındaki görüşlerinin bulunduğu belgesel.

maxresdefault

Ali (2001) – Ünlü yönetmen Michael Mann’in Ali hakkında çektiği film. Bu biyografi filminin başrol oyuncusu da Will Smith.

Ali-4

Muhammed Ali: Through The Eyes of the World (2001)Ali hakkında yapılmış en detayı belgesellerden biri.

h6D8PIIrSQQxhQIUw5IHOW1iWnk

When We Were The Kings (1996) – Ali ve Foreman arasında Zaire’nin başkenti Kinshasa’da yapılan ünlü ünvan maçının hikayesi.

When-We-Were-Kings-1996

A.K.A Cassius Clay (1970) – Ali’nin Vietnam’a gitmeyi reddettiği ve Bokstan uzaklaştırıldığı dönemde çekilen bir belgesel.

maxresdefault (1)


Ve son olarak… Efsanenin 10 unutulmaz nakavtı

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.