Evet sevgili okuyucular ne zamandır beklediğimiz gün gelip çattı. Daha bundan bir ay önce çılgınca adaylıkları bekleyip ardından da tüm aday olan filmleri izleyen var mı aranızda? Bu sorunun yanıtı evet ise büyük ihtimalle siz de bugünü iple çekiyordunuz ve tahminen siz de dün gece bizim gibi uykusuz kaldınız. Lafı fazla uzatmadan size ödül alan filmlerin listesini ve ödül töreninden birkaç not paylaşmak istiyorum.


89. Akademi Ödülleri Hollywood’daki Dolby Theatre’da Jimmy Kimmel’ın sunumuyla gerçekleşti. Törende yaptığı espriler ve göndermelerle bizi kahkahaya boğan Kimmel, özellikle Amerikan Başkanı Donald Trump’ a attığı tweetle kalbimizi fethetmeyi başardı. Sanırız şu ana kadar ki en başarılı Oscar sunumu da dün geceye aitti.

Törene damgasını vuran film tabiiki de “La La Land” oldu. 14 dalda adaylığı olan film, 6.5 dalda ödül alarak büyük bir başarıya imza attı. Neden buçuk olduğunu ise yazının ilerleyen yerlerinde bahsedeceğiz.

Moonlight” filmiyle en iyi yardımcı erkek oyuncu ödülünü alan Mahershala Ali, bu dalda ödül kazanan ilk Müslüman oyuncu oldu.

En iyi yabancı film ödülünü alan “The Salesman” filmiyle Asghar Farhadi, Trump’ın Müslüman ülkelere uyguladığı vize yasağından dolayı ödül törenine katılamadı.

Törenin en çok konuşulan olayı ise tartışmasız en iyi film ödülünün açıklanması oldu. “La La Land”in buçuğu ise buradan geliyor. İlk önce ödülü kazanan filmin “La La Land” olduğu Hollywood’un meşhur kötüleri Bonnie ve Clyde tarafından anons edildi. Tüm ekip büyük bir coşkuyla sahneye çıktı ve tam ödül konuşması yapılacakken ekibin sevinci kursağında kaldı. Zarfların karışması sonucunda yapılan bu yanlış bir an önce çözüldü ve en iyi film ödülü “Moonlight”ın oldu. “La La Land”in hevesi kursağında kaldığı için bizim gözümüzde ödülün yarısı “La La Land”indir.

Adım adım “En iyi film” anlarını da göstermeden olmaz.

 


 

İşte 89. Akademi Ödülleri’nin sahipleri:

En iyi film: Moonlight

En iyi yönetmen: Damien Chazelle (La La Land)
En iyi erkek oyuncu: Casey Affleck (Manchester By The Sea)

En iyi kadın oyuncu: Emma Stone (La La Land)
En iyi yardımcı erkek oyuncu: Mahershala Ali (Moonlight)
En iyi yardımcı kadın oyuncu: Viola Davis (Fences)
En iyi orijinal senaryo: Manchester by the Sea
En iyi uyarlama senaryo: Moonlight
En İyi Yabancı Film: The Salesman, İran
En İyi Belgesel: O.J: Made in America
En İyi Makyaj ve Saç Tasarımı: Suicide Squad
En İyi Kostüm: Fantastic Beast and Where to Find Them
En İyi Ses Kurgusu: Arrival
En İyi Ses Miksajı: Hacksaw Ridge
En İyi Kısa Animasyon Filmi: Piper
En İyi Animasyon Filmi: Zootopia
En İyi Prodüksiyon Tasarımı: La La Land
En İyi Görsel Efekt: The Jungle Book
En İyi Film Kurgusu: Hacksaw Ridge
En İyi Kısa Belgesel: The White Helmets
En İyi Kısa Film: Sing
En İyi Görüntü Yönetmenliği: La La Land
En İyi Film Müziği: La La Land
En İyi Özgün Şarkı: City Of Stars( La La Land)

Casey Affleck kazanma anı ve abisi Ben Affleck kutlaması

 

 

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.