Tahsin Yücel’in  ilk olarak 2005 tarihinde yayınlanmış romanı Kumru ile Kumru’yu henüz fark edip okuma fırsatım oldu. Okumaya başlamadan önce kitabın konusuna dair bir kaç şeye ve yapılan bir kaç yoruma göz gezdirmiştim ve açıkçası kitabın bu kadar akıcı olacağını beklemiyordum.

Toplumsal anlamda, anlatılanları kendimize yormanın etkisi ile mi kitap bu kadar akıcı yoksa bildiğimiz ama bir türlü kabullenemediğimiz (ve hiçbir zaman da kabullenemeyeceğimiz) şeyler yüzümüze çarpınca mı etkileyici ve akıcı bir hal alıyor, emin değilim. Sanırım ikisi birden.

Kitabin bazı bölümlerinden alıntılarla, kısaca bir şeylerden bahsetmek, hatırlatmak istedim.

Kumru, Pehlivan ile görücü usulü evlenmiş ve köyden, büyük şehre gelmiştir. Evlenmeden önce köyde köyün değerleri doğrultusunda şekillenmiş ve ‘Modernleşen’ yaşamdan habersizdir. Kumru’nun bu modernleşme ya da metalaşma süreci ile tanışması evlenip şehre gelmesi ile başlar. Varlıklı insanların evlerine gündeliğe gitmesiyle de önemli bir boyut kazanır.

Ancak Kumru şehre ve onun işleyişine yabancıdır. Bu da tabii ki modernleşen yaşamla iletişime girmesini yavaşlatacaktır.

“Kumru İstanbul’a geldi geleli, İsmail bey de içinde olmak üzere, tüm kentlileri başka bir insan türünün örnekleri gibi görüyor, herhangi bir eleştiri, öfke ya da imrenme konusu olmayacak ölçüde kendinden uzak buluyordu.”

Kumru’nun kendinden çok uzak bulduğu bu hayat tarzına bakışı, içine düştüğü bu modernleşmiş düzenden ürkmesine sebep olmuştu.

Şehir aslında insanın kendi doğa düzenini hiçe sayarak kurduğu sahte bir alandır. Kültürel anlamda refahı, elde edinilen kazanımları paylaşan insanların, hep beraber oluşturduğu yüksek seviyeli bir organizasyon gibi görünse de aslında kalabalıklaşma, yığınlaşma ve en önemlisi yabancılaşma tehlikesiyle yüz yüze kalmıştır.

Kumru’da bu bahsettiğim alana ayak uydurmak zorundadır. Fakat yabancısı olduğu bu şehir hayatının soğuk yüzü ile karşı karşıya gelmekten hep korkar.

“Tüm evlerde, her şeyi dikkatle inceledi, televizyonu, telefonu, düdüklü tencereyi, elektrikli fırını, saç kurutma makinesini, buzdolabı, blendere, çamaşır ve bulaşık makinelerini en azından adları ve işleyişleriyle tanıdı, bildiğinden daha büyük bir dünyanın kapısını aralar gibi oldu, ama, özellikle ilk aylarda, kentlilerin kendileri gibi bunlar da bir başka göründü gözüne.”

Meta ve kurulan bu metalaşma düzeni Kumru’nun kendi içine çekilmesine neden olur. Fakat kendi içine çekilmek bu duruma bulunabilmiş bir çözüm değildir. Çünkü meta her daim kendini hatırlatmayı bilir. Çünkü metalaşan düzen ile fark edilemeyen bir bağ kurulur. Kumru da metalaşan nesnelerin onun yaşamı içerisindeki canavarlaşan yüzünü korkarak seyreder. Kumru’nun korkusu kendini kaybetme, yitirme korkusudur. Fakat metalaşan düzen kumrunun bilinçaltını kuşatmayı başarır. İnsani değerlerini yitirmesine sebep olur.

Tuna Hanım’ın evine temizliğe gittiği sıralarda buzdolabı ile tanışır.

“Kumru birden ürperdi: gittiği evlerde çok buzdolabı görmüştü. İçlerini de görmüş sayılırdı ama kapılarının nasıl açıldığına hiçbir zaman alıcı gözle bakmamıştı.”

“Usulca diz çöktü, dolaptan yayılan serinliği hazla içerisine çekerken, kapı bölümünde boy boy dizilmiş sürahilere, koka-kola ve meyve suyu şişelerine, yukarıda cam altındaki özel yuvalarda dikine duran yumurtalara dolabın cam raflarına hepsi birbirine benzeyen ak ve tertemiz plastik kaplara, en altta buzlu camın ardından zor seçilen meyvelere hayranlıkla baktı, tüm yeryüzü bu dolapla kendisine indirgenmiş gibi öylece çömelip kaldı.”

İşte bu, Kumru’nun metalaşan nesne karşısında yaşadığı ilk bozulmaydı. Kumru’yu kumru yapan bütün öz değerler silinmiş, kendi değerlerinden geriye hiçbir şey kalmamıştı. Kumru artık bir meta ile bütünleşmişti.

Kumru’nun metalaşan nesneler karşısında yaşadığı bozulmalar buzdolabı ile sınırlı kalmadı. Zaman ilerledikçe yeni şeyler keşfetti. Doğal olarak hepsine de kendi özünü teslim etmesi çok güç olmadı.

Metalaşma, Metafetişizm, şeyleşme…

Ya da bana öyle geliyor ki günlük kullanımı ile Modernleşme.

Sartre, “Eşyadaki gerçek varoluş, alelade hallerde kendini bizden gizliyor” der.

Aslında her şey şu kısır döngü ile gerçekleşiyor; Metalaşmış düzenin içinde insanın yer edinmesi, kişiyi silerek, özünden kopararak başkalaştırır ve ötekileştirir. Ötekileşen ve başkalaşan kişi de varlığını tekrar kanıtlamak için metalaşan nesnelere tutunur. Biz kitapta anlatılan durumları biraz daha farklı yaşıyoruz, ama yaşıyoruz. Tahsin Yücel’de Kumru İle Kumru’da bu süreci bize bir takım gizli sınırlar ile anlatmış.

Ülkü Tamer’in dediği gibi, Kumru ile Kumru sadece bir tüketim toplumunun yüzeysel eleştirisi değil aynı zamanda bir kadının, iki çocuğunun ve kocasının ilişkileriyle derinleşen bir roman.

Okumadıysanız, okuyun derim.

 

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.