3 gün sonra 23 Nisan.

90 Neslinin her güzel neferi bilir o şarkıyı, neşeyle doluyordu insan.

Her Çanakkaleli çocuk gibi şimdilerde söylendiği üzere “sıcağın alnında”  neşeyle beklerdik 18 Mart Stadyumunda.

Benim öyle dans etmek, spor yapmak ya da müzik aleti çalmak gibi yeteneklerim yoktu. Bilirsiniz, çalışkan çocuklar sadece çalışkanlardır, çünkü “eğitim sistemimiz” çocuklarımızın geleceğini o kadar çok düşünür ki ebeveynlerimiz (yani şimdiki bizler) üzerine bir şeyler koyma ihtiyacı hissetmezler.

Ama olsun, her şeye rağmen, kalıplarını biraz da olsa kırabilmiş “mini etekli” arkadaşlarımızın gösterilerini coşkuyla takip eder, askeri bando takımının şarkılarıyla eğlenirken askerlerimize gülümseyerek tabiri caizse yarı resmi bir selam çakar ve gösterinin en sonunda alandan ayrılırken stadyumda bizi izleyen ailelerimize heyecanla el sallardık.

Avataria-696x464Size bir de küçük bir sır veriyim, 23 Nisanları en çok “çalışkan çocuklar” olarak bizler severdik. Çünkü o gün bizim günümüzdü. Ders çalışmak yerine biraz da olsa çocukluğumuzu yaşayabileceğimiz “izinli” günümüz.

Ve şimdi o çocukların yerini doktorlar, mühendisler, öğretmenler, sanatçılar, sporcular aldı, telefonu olmak ayrıcalıklı olmaktan çıktı, 23 Nisan kutlamaları kaldırıldı, Stadyumlar yıkıldı Arenalar yapıldı.

The Sims, Sanalika ya da Yedigünormanı gibi oyunların yerini de Avataria aldı.

Bu kadar kısa sürede “hayatlarımızı” değiştiren büyük gelişmelerin aksine “rol playing” adı verilen bu tür oyunlar görsellik arttırma ve online olma dışında pek de format değiştirmediler.

Hepiniz gibi bende ekşi sözlükteki arkadaşımızın kelimenin tam anlamıyla kan donduran enrtysinden sonra “bir de ben bakayım” diyerek hesap açtım Avataria’da.

3 gün geceli gündüzlü oynadım oyunu, daha fazla bilgi edinmek, oyunun her türlü yerini her türlü seviyesini bilmek için bana tamamen aykırı olan “pay to win” mantığına bile uydum.

Gözlemlerime ve aldığım notlara dayanarak size neden “Avatarianın” bir anda gündeme oturduğunu ve nasıl istismar aracı olarak kullanıldığını biraz da olsa açıklamaya çalışacağım.

Avataria için aslında “The Sims”in online olanı diyerek kısa bir giriş yapsak az laf ile çok şey anlatmış oluruz.

Ekşi sözlükteki arkadaşımızın dediği gibi oyuna girmeden önce kendimize bir avatar yaratıyoruz. İşte ne biliyim kaşları, gözleri, teni, rengi sizin zevkinize göre tasarlanabilecek şekilde bir çok farklı opsiyona sahip.

Bundan sonraki adım ise size verilen küçük ya da büyük çaplı görevler ile seviyenizi arttırmaya yönelik. Seviyeniz ise oyun dünyasında yapabileceklerinizi genişletmeye yarıyor. Mesela gece kulübüne gidebilmek için 4. Seviye olmanız gerekmekte.

Oyun dünyası demişken, gerçekten de “Avataria” küçük çaplı bir dünyaya sahip. Bütün oyuncular tek bir şehirde yaşıyor ve bu şehir aynı gerçek hayattaki gibi bir cafeye, gece kulübüne , sokaklara, parka, meydana, buz pateni pistine ve de bir plaja sahip.

Oyunun amacı ise hepimizin gerçek hayatta yapmaya çalıştığı şey; iyi para kazanıp, bu paralar sayesinde, güzel bir evde yaşamak, güzel kıyafetler giymek, güzel bir arabaya sahip olmak ve kendimize uygun birileri ile evlenerek yaşamımızı devam ettirmek. Ya da başka bir söyleyiş ile paramız ile egomuzu doyurmak.

Bunu sağlamak içinde avataria kendi içinde küçük çaplı bir iş hayatı kurmuş. 5 tane meslek grubundan birini ya da birkaçını seçerek bütün bunlar için gerekli olan parayı kazanmaya çalışıyorsunuz. (Tabi “pay to win” mantığı burada devreye giriyor, eğer oyuna para yatırırsanız çalışmanıza gerek kalmıyor ve daha hızlı seviye atlıyorsunuz.)

Daha önce bahsetmiş olduğum oyun dünyasına ait olan yerler ise sizin sosyalleşme alanınız. İşte cafede ya da gece kulübünde birileri ile tanışıp arkadaş olabiliyor, onlara oyun dünyasında kazandığınız paralar ile bir şeyler ikram edebiliyor, çeşitli seçenekler ile duygularınızı ifade edebiliyorsunuz.

İnsanları ilk duyduklarında kıllandıracak konu olan evliliğe gelecek olursak, benim görebildiğim kadarıyla avataria bu konunun hassaslığının farkında. Bu yüzden bir insan ile arkadaşlık seviyenizi “sarılma, öpme, hediye gönderme, dans etme” seçenekleri ile arttırabilirken, sevmediğiniz insanlar ile “tokat atma, tekmeleme , suratına pasta fırlatma” seçenekleriyle azaltabiliyorsunuz. Yani herhangi bir istismara açık durum yok.

Belki “sarılma” ve “öpme” kısmından da kıllanabilirsiniz diye ona da açıklık getirelim, oyunun grafikleri ve efektleri o kadar sade ve tatlı tasarlanmış ki bu iki seçeneği kullandığınızda da istismara açık bir durum yaratılmamış. Hatta üzgün olduğunuzda “ağlama” seçeneğini kullanırsanız, birileri size sarıldığında iyi hissederek ağlamanız geçiyor. Ve ayrıyeten öyle önünüze gelenle de şapur şupur öpüşmüyorsunuz. Her iki seçenek de sizin insiyatifinize bağlı.

Şimdi gelelim neden yazının başlığını “yozlaşmışlığımızın göstergesi” olarak seçtiğimize.

Bu tarz oyunlarda, oyun grafikleri ve görselleri gereği karakteri giydirmezseniz çıplak kalır. Ama öyle lambur lumbur bir çıplaklık değil, yarıçıplak, iç çamaşırları ile. Bu durum, karakterlerimizin koltuklara oturabilmesi ya da çift kişilik yataklara yatabilmesi ile birleşince (evlerinize mobilya, teknolojik alet alabiliyorsunuz.) içimizdeki insansılar için bir istismar kaynağı olmuş.

Şaka gibi geliyor değil mi?

Şaka olması için inanın elimden ne geliyorsa yapardım, ama değil.

Bu -artık neandertal mi dersiniz canavar mı dersiniz ne dersiniz bilmem ama- insansılar oyunun belki açığı belki de tasarlanan bir şeyi olan bu kısmını istismar aracı olarak kullanıyorlar. Yarıçıplak olarak oturan ya da yatan (artık her nasılsa farketmiyor) bu iki karakter ile konuşma şekline dayanan karşılıklı olarak bir “sanal sex” başlıyor.

Bunun yanında (gene benim görebildiğim kadarıyla daha fazlası var mı bilmiyorum), Yarıçıplak olarak yanyana duran iki karaktere aklın mantığın almadığı bir şekilde “dans et” seçeneği ile sanki sevişiyorlarmış gibi bir durum yaratılarak konuşma usulü “sanal sex” yaptırılıyor.

Efendiler, Ebeveynler, Yurttaşlarım, Romalılar biz ne yapıyoruz toplum olarak?

Biz ne zaman bu hale geldik?avataria-vip-odasi_7560341-28380_1280x720

Bu nasıl bir şeydir ki artık ne denir onu da bilmiyorum böyle kullanılabiliyor?

Oyunun bu durumundan faydalanılarak resmen “sex partisi” etkinlikleri düzenlenmekte (evet resmen çünkü etkinlikler kısmına direk öyle yazılıyor.) ve oyun için de insansıların çok olduğu bu yerlere küçücük çocuklarımız gitmekte.

Parti içinde rahat gezinebildiği ve özele yazılmayan şeyler okunabildiği için bazı kan dondurucu konuşmalara rastlayabiliyorsunuz. Ben bunları gerçekten söylemek istemiyorum, gerçekten.

Fakat bu kadar ile sınırlı da değil,

Tahminimce yaşları 17 ila 20 arasında değişen çocukların kurduğu sözde genelevlerde gene oyunun bu durumundan faydalanılarak bir istismar sahası oluşturulmuş.

Evet, sözde genelev, yanlış duymadınız.  Odalardan içeriye girmek için ev sahibine oyun parası vermek zorunda olduğunuz bir yapı kurulmuş. Ve bu yapıyı kuranlarda tahminimce çocuk yaştalar.

Sanırım görebildiğim en iyi kötü şey, “İşte benim stilim” adlı bir etkinlik düzenleyen çocuklarımızın birbirlerine kıyafetleri üzerinden hakaretler etmesi, ağza alınmayacak küfürler savurmasıydı.

Gülsem mi, ağlasam mı bilemedim..

Efendiler,

Biliyorum, hepiniz çocuklarınıza iyi bir gelecek sağlamak adına gece gündüz çalışmaktasınız. Onlara son model telefonlar, tabletler, bilgisayarlar almakta, internetlerini eksik etmemekte; karşılığında ise derslerine çalışmalarını beklemektesiniz.

Fakat onlar parayı koyup, kolayı alabileceğiniz otomatlar değiller.

Onlar sizin, bizim çocuklarımız.

Çocuklarımızın son model teknolojik aletlere, süper hızda internetlere değil; Toplumsal ahlak açısından büyük bir çöküntü yaşadığımız bugünlerde onları canavarlardan koruyacak kahramanlara ihtiyaçları var.

3 gün sonra 23 Nisan,

Artık neşe ile dolamıyor insan.

5 Responses

  1. Nehir

    Okuduğumda sonuna kadar hak verip, önünde saygıyla eğildiğim bir yazı olmuş. Hala birşeylerin farkında olan insanların var olduğunu bilmek az da olsa rahatlatıyor. Tebrikler

    Cevapla

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.