Yazar: Göksu Güncü

Hızla değişen dünyanın hızına ayak uydurmak bu kadar zorken üstüne birde insan aklını sürüncemede bırakacak sanat eserleriyle karşılaşmak insan beynini zorlamıyor değil. Sanat, sanat adı altında üretilen ürünleri gördükçe hayata küserken bu eserlerle yeniden hayata bağlanabilir! Alyssa Monks, ”aklına mı güveniyorsun yoksa gözüne mi”  tarzı sorularla insanı zorlayan bir sanatçı. Öyle ki, bu eserlere ilk baktığınızda fotoğraf mı yoksa tablo mu olduğunu anlamak için kendinizi tablolara uzun süre bakmak zorunda hissediyorsunuz.

unnamed

Monks, realistik resimde en iyi isimlerden biri olmanın yanı sıra dijital teknolojiyi kullanarak yaptığı tablolar postmodern sanatta son nokta. Sanatçı, her bir tablo için bin kare fotoğraf çekiyor. Bu fotoğrafları da tabloların renk kompozisyonu belirlemek için kullanıyor. Sanatçıya genelde aile yakınları veya arkadaşları modellik ediyor.

unnamed-1

Alyssa Monks yaptığı sanatı ise şöyle yorumluyor: Ben kendimi ‘hiperrealist’ olarak değerlendirmiyorum. Ayrıca çok iyi bir hiperrealist sanatçı bu tanımı duyarsa kendini aşağılanmış hissedebilir. Benim amacım bir fotoğrafı yeniden yaratmak değil. Dinamik ve keyifli bi resim tadı yakalayarak, o resmin, kendisine yaklaşıldığında yavaşça parçalara ayrılan bir ilüzyon oluşturması.

ÖZELLİKLE KADINLAR RESMEDİLİYOR
Sanatçıya neden özellikle kadınlar resmediliyor diye sorulduğunda; ”Ben bir kadınım ve kadın vücudunun içinde yaşamanın ne olduğunu biliyorum. Bildiğim şeyin resmini yapıyorum. Tabii bazen erkekleri de yapıyorum fakat kadın figürlerini yaparken ki kadar rahat içselleştiremiyorum” der. Eserlerine göz atmanız için aşağıya bakabilirsiniz.

alyssa-monks3

36e-muhtesem-alyssa-monks

 

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.