Gabrielle Bonheur Chanel bildiğimiz ismiyle Coco Chanel, markayı sadece şapka satmak için açtığı butikten taa buralara kadar taşıdı.

     İlk kez kadınlara pantolonu o giydirdi, sıkıcı korseleri, tülleri ortadan kaldırdı, küçük siyah elbise kavramını yarattı.  

    1908’den beri herkesin hayranı olduğu markanın tarihçesine ufak bir göz atalım.

      Chanel, annesini 6 yaşında kaybettikten sonra babası da onları terk etti. Corrèze’de bir yetimhanede büyüyen ve dikiş dikmeyi de yetimhanede öğrenen Chanel, uzun süre mağazalarda terzi yardımcılığı yaptı. Önce arkadaşları için şapkalar yapmaya başladı ve çok beğenildi. Daha sonraları bu merakını dükkan açarak ticarete döktü. İlk şapkasını 1908’de Paris’te tasarladı ve bu tasarımlarını 1909 yılında satmaya başladı. Yaptığı şapkalar karşısında aldığı yorumlarla birlikte Chanel, insanları giydirmenin onun artık yaşam biçimi olduğuna karar verdi.

 

    1920’lerde, moda evi oldukça genişlemiş, “küçük erkek çocuğu” görüntülü askılı elbiseleri trend olmuştu. Rahat modası, kısa etekleri ve gündelik görüntüleri önceki yıllarda popüler olan korse modasına baya aykırı duruyordu.

    1922’de Chanel çok popüler olan Chanel No5 adlı parfümünü piyasaya sürdü, halen de Chanel şirketi için karlı bir ürün olmaya devam etmektedir. Marilyn Monroe’nun bir gazeteciye uyumak için No5 koklamam yeter demesiyle parfüm satışları bir anda artmıştır.

        Chanel, tasarımlarında zengin görünüşten ziyade basit olmayı tercih ediyordu. 

      Birinci Dünya Savaşı devam ederken Chanel büyük bir dükkan daha açtı. Dar düz keten etekler, süveterler, etek-ceket takımları, denizci üstleri satmaya başladı. Chanel’in mali durumu kariyerinin ilk yıllarında istikrarsız olduğundan ilk işi kumaşı ucuza almak oldu.

     1915 yılında Chanel modası kulaktan kulağa yayılmaya başladı.      

     1915-1917 yılları arasında Harper’s Bazaar dergisinde Chanel’in adı “müşterilerin tercih ettiği markalar listesi”nde yer aldı.

      İkinci Dünya Savaşı sırasında ve savaş sonrasında Chanel popülaritesini az da olsa kaybetti. Savaş ve kapanan mağazaları yüzünden yeni şeyler üretemedi. 

    Chanel’in yarattığı tarzın mecburiyetten oluştuğunu söyleyebiliriz çünkü dönemin modasını parası olmadığı için takip edemedi. Modayı reddederek spor ceketi ve kravatıyla kendi modasını yarattı.

     1980-2000 yılları arasında Chanel markasının başarısı The Time dergisinin gözünden kaçmamış olacak ki Chanel, “20’nci Yüzyılın En Etkili 100 kişisi” arasına girmeyi başardı.

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.