Ünlü fotoğraf sanatçısı Emily Lauren Dick, yeni kitabı için çok farklı bir projeye imza attı. Kadın araştırmaları bölümü mezunu fotoğrafçı, dergi ve reklamlarda yer alan photoshop ile adeta kusursuzlaştırılmış kadın vücutlarına karşı koymak için, yaklaşık 40 farklı kadın vücudunu en doğal haliyle çekti. Günümüz medyasında gösterilen ”mükemmel(!)” kadın vücudu figürüne bir nevi başkaldırı niteliğindeki bu çalışma, kadınların aslında en doğal halleriyle güzel olduğunu kanıtlamak ve bu algı yüzünden kendi vücuduna savaş açan kadınlara farkındalık sağlamak amacıyla yapıldı.
    Emily Lauren Dick ”Kadınların vücutlarını güzelleştirmeye takılmak yerine oldukları gibi güzel olduklarını ve gerçekten yapmak istedikleri başka şeylere odaklanmaları gerektiğini ispatlamak istiyoruz.”
    Aynanın karşısında çıplakken vücudumuzu diğer vücutlarla karşılaştırıp, çirkin bakışlar fırlattığımız o an, aslında en büyük hakareti ruhumuza ediyoruz. Bu sadece kadınlar için değil, erkekler için de geçerli. Güzelliği veya yakışıklılığı bu denli kalıplara soktuğumuz için belki yarım kalışlarımız…Aslında ne kadar iyi hissedersek, o kadar iyi görünüyoruz.
    İşte aynanın karşısına geçip önce kendine göz kırpan, sonra da objektiflere kocaman gülümseyen birbirinden güzel 9 kadın…

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.