Güzel ve Çirkin’in Hikayesine Yeniden Konuk Olun 

Hepimizin çocukken yanından ayıramadığı bir “kutsal emaneti” vardır. Bu bazen küçük pelüş bir ayıcık, bazen kırmızı bir araba olabilir. Benim kutsal emanetim de bir kitaptı. O kitabı asla yanımdan ayırmaz ve hatta daha ileriye gidip ilk gördüğüm şanslı kişiye de okuttururdum. Hey gidi çocukluk… Ama gerçek şu ki çocukken bu kadar değer verdiğimiz şeyler bizler büyüdüğünde de karşımıza çıktığında yine o çocuksu heyecanı yaşatıp yine o masum sevinci tattırıyor bize. O hissi geçen gün sinemada en yüksek seviyede yaşadım: Çünkü bir yıldır büyük bir heyecanla beklediğim “Beauty and The Beast” sonunda 17 Mart’ta vizyona girmişti. Biz de hazır film bu kadar gündemdeyken hikâyenin çıkışını ve filmi sizin için kısaca inceleyim dedik.

“Beauty and the Beast”in hikâyesi 1991 yılında Walt Disney stüdyoları tarafından yapılan animasyon filmiyle tüm dünyada bilinir oldu. Film, Fransız yazar Jeanne-Marie Le Prince de Beau-mont’un masalından esinlenerek uyarlanırken 1946 yapımı “La Belle et La Bête” adlı filmden de çeşitli öğeler alınmış. Tüm dünyada izleyicilerin ve eleştirmenlerin beğenisini kazanan “Beauty and the Beast” Akademi Ödülleri tarihinde En İyi Film Oscar’ına aday gösterilen ilk animasyon filmi olma başarısını da kazanmıştır.

Hikaye yaşlı bir kadının elinde kırmızı bir gül ile şatoya gelmesiyle başlar. Şatonun sahibi olan prensten yardım isteyen kadın karşılığında ona sadece bir gül verebileceğini söyler. Fakat kendini beğenmiş prensimiz kadını küçümseyerek şatodan kovar. Kadın birden güzel bir büyücüye dönüşür ve “Görünüşe aldanma sakın.” diyerek prensi Çirkin’e dönüştürür ve tüm şato halkını da lanetler. Lanetin kalkması için tek yol prensin güzel bir kadın tarafından sevilmesidir. Uzun zaman sonra Bella adında bir kızın şatoya mahkûm olarak gelmesiyle şatodakilerin lanetin bozulması konusundaki umutları alevlenir.

Disney Stüdyosu için önemli bir yere sahip olan bu animasyon film 25 yıl sonra stüdyo tarafından günümüzdeki “Yeniden Çevrim” modasına uyarak sinemaya tekrar uyarlandı. Ama bu sefer animasyon olarak değil… Başrollerini Emma Watson ve Dan Stevens’ın paylaştığı filmin yönetmen koltuğunda ise “Gods and Monsters” ve “Twilight” serisinin son iki filminden tanıdığımız Bill Condon oturuyor. Film, animasyon versiyonuna birkaç değişiklik dışında sadık kalmış. Bunun yanı sıra filmin müzikleri ve şarkıları animasyon filminde ki gibi Alan Menken ve Howard Ashman imzalı.

Filmin konuşulmasındaki bir diğer önemli etken de eşcinsel bir karaktere yer veren ilk Disney filmi olması. Bu yüzden de Malezya ve Kuveyt gibi ülkelerde gösterime çıkması yasaklandı.

Film hakkında benim görüşlerime gelirsek, eski bir “Beauty and the Beast” hayranı olarak sinemadan gayet mutlu bir şekilde çıktım. Film beklentilerimi karşıladı ve özellikle animasyon filmine sadık kalmaları beni mutlu etti. Oyuncu kadrosu açısından ise film çıtayı baya yükseltmiş durumda. Özellikle lanet bozulduktan sonra o ana kadar sadece seslerini duyduğumuz Ian Mckellen ve Ewan McGregor’u görmek çok güzeldi. Özetle eğer siz de Disney Dünyası’nı seviyor ve masallar ilginizi çekiyorsa bu filmi mutlaka görmelisiniz. (Bu arada eğer hâlâ orijinal animasyon filmini görmediyseniz mutlaka izleyin, pişman olmayacaksınız!)

 

 

 

 

 

İlgili Yazılar

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.