Bir Marvel hayranı olarak beni en çok heyecanlandıran ilk DC Universe filminin (Christian Bale imzalı Batman serisi hariç) inceleme yazısı ile herkese merhaba demek istiyorum öncelikle.

Uzun zamandır çektiğim bilgisayar hasretimin giderilmesi üzerine keyiflenmişken dün gece “Hele bir de Suicide Squad yapak da iyice keyfimiz yerine gelsin” durumu ile gittiğim fakat film çıkışı bende enteresan bir tat bırakan filmimizden bahsediyorum. Evet tatlı niyetine gittiğim film sanki şerbeti tuz ile hazırlanmış bir künefe tadı bıraktı ağzımda…

Ah be David Ayer.

Ah be DC Universe.

Lord Gaben bile beni bu kadar üzemedi.

Will Smith, Margot Robbie ve Jared Leto şeytan üçgeninin olduğu, Marvel evrenine taş çıkartacak bir konuya sahip, 175 Milyon Dolar gibi bir bütçeyle hazırlanan film nasıl olur da seyirciden beklenen reaksiyonu alamadı?

suicidesquadcharacters

Öncelikle DC’nin “Batman vs Superman” filminde yaptığı sahneler arası geçişin uygun olmaması durumunun düzeltilmesi ile ilgili hiç bir adım atmadığını “Suicide Squad” filmiyle gördük. “Batman vs Superman” filminde olduğu gibi “Suicide Squad” filminde de olay örgüsü ile ilgili arada boşluklar kalmış. Çoğu sahnede “bu nerden çıktı yahu” ya da “ne oluyor abii takip edemiyorum” tepkileri vücutta yer edindi. Keşke ekibimize hakim olan anarşi, filmin kurgusal düzenine bulaştırılmasaydı.

Öte yandan “Deathshot” gibi filmimizin ana merkezine oturtulan karakterlerin hikayeleri neon ışıklar altında bir kaç kelime ile geçiştirilmese iyiydi. Bilmiyorum belki böyle bir durum göze hoş geliyor ve filmi ilgi çekici hale getiriyor olabilir fakat “Joker” ve “Harley Quinn”i tanımayan insanların olduğunu sanmıyorum. Sanki ilgi çekici yapacağız derken karakterlerin arka planda kalmasına neden olunmuş gibi.

“Joker” ve “Harley Quinn” demişken. Gelelim asıl şeytani aşk ikilimize. Bilindiği üzere küçük, sevimli ve tatlı “Harley”imizin aşkı “Joker” cephesinde hiç bir zaman karşılık bulamazdı. Öyleki Harley Quinn ne zaman “Pudinnng” dese Mr.J. bu kelimeden nefret ettiğini dile getirirdi. Sanırım bu durum yeni filmimizle birlikte “Joker” tarafında saplantılı bir aşk haline çevrilmiş. Seyircinin büyük bir kısmında tepki ile karşılanan bu durum hakkında şimdilik sesimi pek çıkartmak istemiyorum. Lakin “Joker”in kafasında ileriye yönelik “Harley” ile ilgili bir planın olması muhtemel. O yüzden bekleyip göreceğiz..

Suicide-Squad-Movie-Harley-Quinn-Origin1

Peki yok mu hiç güzel bir yanı bu filmin?

Var tabi hatta muhteşem olduğu bir tarafı bulunmakta; Margot Robbie ve Harley Quinn.

Filmin öncesinde (sizi bilmem ama benim de öyle) akıllarda olan iki önemli sorunsal vardı. Joker ve Harley Quinn nasıl olacak? Jared Leto ve Marget Robbie karakterleri taşıyabilecekler mi?

Jared Leto’lu Joker performansı filmde bize izletilen Joker süresinin az olmasına rağmen tatmin etse de, şüphesiz Margot Robbie’nin Harley Quinn performansı “and Oscar goes to..” durumu yaşatacak gibi görünüyor. Ben şimdiden odamın en güzel köşesine Margot Robbie’li bir Harley Quinn posteri aramaya başladım bile. Hatunu zaten seviyorduk şimdi aşık ettin bizi Robbie!!

Bakalım bundan sonraki DC universe sinema yolculuğu hangi seyirde devam edecek. Fakat görünen o ki kurgusal problemler aşılıp yola Margot Robbie ile devam edilirse Christian Bale imzalı Batman serisi gibi başyapıt filmler bizi bekliyor olacak gibi. (Bir de yönetmeni mi değiştirip denesek acaba diyorum DC, duy bu sesimi!)

İlgili Yazılar

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.