Gelişen teknoloji sayesinde artık merak ettiğimiz her şey bize bir ‘enter’ tuşu kadar yakın. E hal böyle olunca Google da hayatımızın vazgeçilmez parçalarından biri haline geliyor. Hatta kendisine amca sıfatı yükleyip, aileden biri gibi kabul ettiğimiz bile oluyor. Tüm bunlar bir yana, teknolojinin bizi bir parça tembelleştirdiğini de inkar edemeyiz. İstediğimiz bilgiye kolay ve hızlı ulaşmaya o kadar alışmışız ki, kütüphaneleri biraz yabana attık. İşte tam bu noktada beni fazlasıyla heyecanlandıran bir yer var, New York Halk Kütüphanesi!

New York Halk Kütüphanesi 1960’tan bu yana aslında Google’ın verdiği hizmeti veriyor. Merak ettiğiniz şeyi öğrenmek için 917-ASK-NYPL’i aramanız yeterli, kütüphane çalışanları 120 yıldan fazla bir süreden beri toplanan geniş arşivleri kullanarak sorularınızı cevaplamaya çalışıyor. 1960’lı yıllarda kurulan telefon hattı dokuz kütüphaneci ve bir bilgi asistanı tarafından yönetiliyor.

Müşteri hizmetleri departmanı yöneticisi Rosa Caballero-Li, gazete ve televizyon haberlerinde duydukları şeyleri kontrol etmek için arayan insan sayısının çok olduğunu belirtiyor: ”Prens öldüğü zaman ölüm nedeninin bulunup bulunamadığını sormak için devamlı arayan biri vardı.”
nypl1Gazeteci Thu-Huang Ha’nın Cabarello-Li ile olan röportajı ve sonrasında Quartz’da yayınlanan habere göre, kütüphaneye her saat başı bilim, güncel haberler ve tarihle ilgili sorular geliyor, Sık gelen bir diğer arama ise temel dil bilgisi soruları. Hattı kendi özel kütüphanesi gibi kullananlar da yok değil. Cabarello-Li, hattı hızlı aramaya ekleyenler olduğunu ve en az beş kişinin seslerini tanıyacak kadar sık aradığını belirtiyor.
Temmuz 2015’ten bu yana, kütüphane 60 binden fazla telefon cevaplamış, 20 bin e-posta, 17 bin sohbet mesajı ve 500 kısa mesaj almış. Hatta ayda bir ya da iki kez mektup yoluyla bile soru alıyorlar. Cabarello-Li bu durum için şöyle diyor: ”2016’da olsak bile herkesin Google veya Bing’e erişme imkanı yok. Bir de bence bazı insanlar yalnızca birisiyle konuşma ihtiyacı duyuyor.”
rose-reading-room-ny-public-libraryKütüphane arşivi en saçma ve unutulmaz sorularının kayıtlarını, 1960’tan beri saklıyor. Arşivden çıkan en ilginç sorulardan birkaçı şöyle: ”İncil’in telif hakkına sahip birisi var mı?”, ”Platon, Aristoteles ve Sokrates tek bir kişi mi?”, ”Terkedilen kadınların yaşamıyla ilgili herhangi bir istatistik var mı?”
New York Halk Kütüphanesi yeni bir uygulama ile daha önce kısıtlı olarak dışarıdan kullanıma açık olan görselleri ‘dijital kütüphane’ şeklinde kullanıma sunduğunu duyurdu. ‘www.nypl.org‘ adresine girip  ‘Dijital Collection’ bölümüne tıkladığınızda zengin bir dijital arşiv çıkıyor karşınıza. Buradaki birçok kaynağa üye olmadan ulaşmak mümkün.
Ek bilgi olarak: 1895 yılında kurulan kütüphanede 53.1 milyon kaynak bulunmaktadır. Birçok filme ev sahipliği yapan kütüphanede çekilen bazı filmleri şöyle sıralayabiliriz: 2002 yapımı Örümcek Adam , 1984 yapımı Hayalet Avcıları, 2002 yapımı Zamanda Yolculuk , 2004 yapımı Yarından Sonra , 1933 yapımı 42. sokak , 1948 yapımı Jennie’nin Portresi , 1961 yapımı Tiffany’de Kahvaltı ve 2008 yapımı Sex and the City…

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.