Her sene sabırsızla beklediğimiz Oscar’daki  Amerikan Propagandası filmi bu sefer Hacksaw Ridge oldu. Ünlü oyuncularla dolu kadrosuyla, ilgi çeken hikayesi ve yönetmeni Mel Gibson’la Hacksaw Ridge, bu yılın ses getiren filmlerinden. Irkçı söylemleriyle tanıdığımız Mel Gibson 10 yıl sonra yine bu filmle aramıza dönüyor.

Size azcık spoiler vermeden önce filmi beğenip beğenmediğimden bahsedeyim. Film bence iyi gibi gibi. Savaş sahneleri 2. Dünya Savaşı’nı anlatan diğer filmlerle boy ölçüşecek derecede iyi. Hikaye iyi seçilmiş. Oyuncu kadrosu  Andrew Garfield, Hugo Weaving, Rachel Griffiths, Vince Vaughn ve Sam Worthington gibi yıldız oyunculardan seçilmiş ama Mel abimiz çok klişeye kaçmış. İyi adamı tartaklayan kötü adam, savaş alanında üstlerine gelen el bombasına yarım vole vuran baş karakter, savaştan bitik şekilde gelen ayyaş baba aklıma sadece ilk gelenlerden. Filmi neresinden tutarsan klişeye denk geliyorsun.  Filmi izlerken dikkati çeken bir diğer konu da filmde neredeyse bütün oyuncuların beyaz olması.  Yönetmen Mel Gibson olunca çok şaşırdım(!) diyebilirim.

6 dalda Oscar’ aday olan Hacksaw Ridge şiddet karşıtı Desmond Doss’un merak uyandıran hikayesinin etrafına kurulu. 2. Dünya Savaşı’na katılmak isteyen ama silah da kullanmak istemeyen Doss taburu içinde istenmeyen adam ilan edilir. Uzun uğraşlar sonucu istediğini alır ve savaşa sıhhiyeci olarak katılır. Savaş sırasında yaptığı kahramanlıklar onu herkesin gözünde bir ilah yapar. Eğer 2. Dünya Savaşı’na meraklı bir kişiyseniz izlemeniz gereken filmlerden. Unutmadan söyleyeyim bana kalırsa Hacksaw Ridge Oscar’da ancak Yalova Kaymakamı muamelesi gören teknik dallardan Oscar kazanabilir. O da belki!

 

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.