Yazar: Ezgi Çelebi

 

Yine aynı saatte, aynı otobüse bindim; 19 numara. Akbili bastım, sırtımı yasladım cama. Tek yaptığım bu olsa yine iyiydi. Sonra iç sesim başladı onunla konuşmaya.

Bugün bir karar ver dedi. Uzaktan mı bakacaksın hayata, gidip konuşacak mısın onunla? Bin bir cesaret yanına gittim. Bende merak ediyordum dedi, ne zaman yakalayacaksın ritmimi. Ritmi mi? İlk söylediği sözden anlamıştım bir gariplik var bu kızda. Ritmi dedi, bir ‘mi’ daha koyarsam konuşma dilinde dahi ayıracaktı ekleri. Çapraz gülümsemek nedir öğrendim o gün ondan, son derece çapraz gülümserdi. Sonra günlerce düşündüm ritim nedir, nasıl tutulur, ama o değildi derdi. Meselemiz yakalamakla alakalıydı ritmi.

Bir otobüsü yakalar gibi mi? Hayır hayır. Daha çok tramvaydan sallanırken rüzgara bırakmak gibi kendini. Esen rüzgara açmak kollarını, duyduğun ilk şarkıya eşlik etmek gibi.

Fırlattığım leblebiyi havada yakalamak gibimi? Hayır hayır dedi, gülümsedi. Daha çok dönerle ayranı denk getirmek gibi. Peyniri sabah kahvaltısında da, rakı masasında da bulmak gibi.

Onlarca insanın içinden birbirini bulup da fütursuzca kaybetmek gibi mi? Durdu kız, onun gibi dedi. Belki de kaybetmemekle ilgili. Yakalayacaksan illa, bu daha çok kazanmakla ilgili. Bu gerçekten yaşamakla ilgili. Hani derler ya dokunmak hayata, her vurduğunda penayı gitara, düşün ki kıvrılıyor vücudun da.

Hiç yakaladın mı sen hayatın ritmini, ya da hissetin mi boylu boyunca, gülümseyişinin kenarında, bardağın dibinde ya da bir şarkı sözünde. Neydi ki hayat, neredeydi ki ritmi?

Şimdi karar ver dedi. Yakalayacak mısın o ritmi, yoksa bırakacak mısın bu ipi. Gülümsedim, indim otobüsten. Son kez baktı kız camdan, arkamdan. Ve ne ritimden ne de hayattan bihaber olan şoför sürdü otobüsü kendi rotasında. Ritmimden çok uzaklara.

SON

PS:Çocuğa ne oldu diye sorarsanız asla yakalayamadı o hayatın ritmini. Dans etmek için asla bulamadı doğru müziği. Kız mı? O müziğin ta kendisi. O melodi. O asla kaybetmedi ritmini.

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.