Yazar: Mert Ayhan

child-organ-transplants-social-campaign-second-life-toys-japan-17

Japonya’da 14.000 organ nakli bekleyen kişi arasından yılda sadece 300 kişi uygun organ bulabiliyor . Bunun sebebi ise kültürel tabular. Bu oranı artırmak için  Green Ribbon Campaign ve reklam ajansı Dentsu’nun ortak proje ile  Second Life Toys kampanyasını başlattılar. Kampanya yırtılan bozulan oyuncakların başka bir oyuncakla tamir edilmesine dayanıyor. Bu sayede çocuklara organ bağışı konusunda farklı bir bakış açısı kazandırılıyor.   İsteyenler oyuncakları başka oyuncaklar tamir olsun diye bağış yapabiliyor ve bunu karşılığında tamir olan oyuncağın sahibinden bir teşekkür mektubu alabiliyorlar. İsteyenlerse oyuncakları tamir edilsin diye nakil başvurusu yapabiliyorlar . Burada çok ironik bir şey gerçekleşiyor  bağış  yapanların sayısının nakil bekleyenlerin sayısından fazla olması . Gerçek hayatın tam tersi  bir dünya.

child-organ-transplants-social-campaign-second-life-toys-japan-7

Nakil alan oyuncaklar eşi benzeri olmayan oyuncaklara dönüşüyorlar. Şöyle ki Boksör maymun kollu bir ayı, ejderha kanadından yüzgeçleri olan bir balina, ibiği kurbağa ayağı şeklinde bir tavuk… Hiçbiri nakil aldığını saklamıyor. Ortada saklanacak bir şeyde yok aslında.  Kampanyanın yaratıcı ekibinden Togo Kida’nın işaret ettiği üzere; kırıkları saklamak yerine kırılan porselenleri altın tozu benzeri malzemelerle onarıp eskisinden daha değerli hale getiren Japon geleneği Kintsugi’de olduğu gibi, buradaki yenilenmiş oyuncaklar da eskisinden daha güçlü bir anlam taşıyor.

Kampanyanın günümüzdeki yetişkinleri organ nakline çok fazla teşvik etmeyeceği kesin bir sonuç aslında ama bu günün çocukları için aynı şeyi söylemek biraz imkanız görünüyor.

child-organ-transplants-social-campaign-second-life-toys-japan-9

Bonus:

 

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.