Hiçbir öğrenme işi zahmetsiz değildir. İngilizce öğrenmek de öyle. Belli bir cesareti, çalışma sürecini, disiplini ve hepsinden önemlisi azimli olmayı gerektirir. Odaklanma konusu da büyük önem taşımaktadır. Yapmak istediğiniz işe kendinizi vermeli, onunla bütünleşmelisiniz. İngilizce konuşmak için öncelikle İngilizce düşünmeyi öğrenmek gerekmektedir. Türkçe düşünerek İngilizce cümle kurmak olası değildir. Her dilin cümle yapısı ve düşünme sistemi farklıdır. Ayrıca İngilizce okunuş ve yazılış kuralları oldukça değişiktir. Yani ingilizce kelimeler telaffuzları ile de farklılık gösterirler. İngilizce öğrenirken ilk yapılan işlerden biri kelime öğrenmektir. Kelimeleri doğru söylemleri (telaffuzları) ile öğrenmek ise çok önemlidir. İngilizce konuşurken, karşı tarafın sizi kolay anlamasını sağlayacaktır. Bunun için mümkün olduğunca, ana dili İngilizce olan kişilerin kelime telaffuzlarını dinlemek gerekmektedir. Bu işi yapmanın çeşitli yolları vardır. İngilizce konuşmaları dinlemek, haber dinlemek, şarkı dinlemek, internette yayınlanan telaffuz örneklerini dinlemek gibi alternatifler bulunmaktadır. En önemlisi ise anadili İngilizce olan partnerler bulup, onları dinleyip, konuşma pratikleri yapmaktır. Alt yazısı olamayan İngilizce filmleri izlemek belki algıda zorluk yaratabilir, ama duyumsal olarak kelime telaffuzlarını öğrenmede, çok etkili bir yöntemdir.
İnternet çağı, İngilizce konuşmayı öğrenmek için kişilere pek çok fırsat sunmaktadır. Çünkü İngilizce öğrenebilmek için pek çok veriyi internet ortamında bulmak mümkündür. Kelimeler, cümle kalıpları hatta İngilizce vize talep dilekçesi örnekleri bile mevcuttur. Dinleyebileceğiniz İngilizce konuşma kayıtları, öğretici videolar ve daha pek çok veri bulunmaktadır. Konuşarak öğren sistemi ise bunların hepsini en profesyonel anlatımlarla sunmaktadır. İngilizceyi konuşarak öğrenmeniz için gerekli tüm bilgiler sistem tarafından sunulmakta, anadili İngilizce olan yabancı ülke eğitmenleri kursiyerlerle birebir konuşmalar gerçekleştirmektedir. Hedef, öncelikle konuşma egzersizleridir. Çünkü gramer kuralları bir dili öğrenmede ancak %30’luk pay tutmaktadır. Gramer kuralları zaman içinde oturacaktır. Önce konuşma çalışmaları yapmak, hatalı da olsa cümle kurmaya çalışmak gerekmektedir. Gramer bilgisine takılmak, kişileri dili konuşmaktan geri bırakmakta ve sıkılmalarına neden olmaktadır. Çocuklar nasıl ki kendi dillerini konuşmayı öğrenirken önce dil kurallarını değil de kelimeleri ezberleyip birleştirmeyi öğreniyorlarsa, İngilizce konuşmayı öğrenmek de böyle olmalıdır. Duyarak öğrenmek en etkili yoldur. İngilizce konuşmaları dinledikçe konuşma yeteneği gelişecektir. Duydukça alışılacak, İngilizce düşünme biçimi öğrenilecek ve sonunda konuşma isteği, kendiliğinden oluşmaya başlayacaktır.

İngilizce konuşmayı kolaylaştıran yöntemlerden bir tanesi ise konuşma dilinin tüm hatlarıyla sergilendiği İngilizce dizileri izlemektir. www.konusarakogren.com/blog/ingilizce-dizi/ bu link aracılığıyla ulaşacağınız çeşitli İngilizce dizi seçenekleri, gerçekten İngilizce öğrenme konusunda sizlere büyük fayda sağlayacaktır. İngilizce yayın yapan kanallarda haber dinlerseniz kusursuz gramer ve aksanla sunulan İngilizceyi duyarsınız. Oysa İngilizce diziler, günlük yaşam içindeki konuşmaları, söyleyişleri, aksanları yansıtır. Hem söyleniş farklarını öğrenir hem de günlük konuşma diline hâkim olursunuz. Güncel İngilizce konuşma biçimlerini duymak için yapılacak en iyi işlerden biri, İngilizce dizileri alt yazı olmadan izlemektir. Bu diziler, hem o ülkelerde yaşanan hayatları görmeyi hem de günlük konuşmaları anlamayı sağlayacak, en etkili öğrenme noktaları olacaktır. Hatta o ülkede yaşıyormuş ve o insanlarla bir aradaymış gibi hissetmenizi de sağlayacaktır. İster İngilizce dizi, ister film izleyin hiç fark etmez, sizin İngilizce telaffuzları ve günlük konuşma dilini anlamanızda büyük fayda sağlayacaktır. İnternet ortamından da rahatlıkla izleyebileceğiniz bu diziler, sizin konuşma biçiminizi geliştirmeye katkı sağlayacaktır. Konuşurken hata yapmaktan endişe duymayın. Hata yapmaktan korkmak en büyük hatadır. Hatalar bizim deneyimlerimizdir. İnsanlar hata yaptıkça, hata yapmamayı öğrenirler.

İlgili Yazılar

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.