Bilindiği üzere Facebook, gün geçtikçe daha popüler hale gelen İnstagram’ı 1 milyar dolara satın almıştı. O günden bu güne kadar İnstagram’da birçok yenilik meydana geldi. Fakat son 24 saat içinde İnstagram’a eklenen uygulamaya yenilik demek biraz hafif kaçabilir.

1

Gelin İnstagram’ın yeni özelliğine biraz da biz göz atalım.

İNSTAGRAM’IN YENİ OYUNCAĞI: “SNAPCHAT”

Oyuncak diyoruz çünkü yeni eklenen bu özellik Snapchat uygulamasının birebir kopyası gibi. En basit örneğiyle özelliğin adı “İnstagram Hikayeleri!”  Ne kadar yaratıcı değil mi? Özelliğin adı şahsen bizlere bir yerden tanıdık geldi. Uygulamanın adı “Snapchat Hikayeleri” ile birebir aynı! Bu özelliğiyle birlikte İnstagram’a da tıpkı Snapchat gibi 24 saat sonra sinilecek paylaşımlar yüklenebiliyor.

Peki ama nerede? Nasıl?

4

Bahsi geçen hikayeler, İnstagram ana sayfanın en üst kısmındaki ayrı bir alanda görüntülenebiliyor. Üstelik tıpkı Snapchat’te olduğu gibi, fotoğraflarınızı çeşitle doodle’larla, yazılarla ve emojilerle süsleyebileceğiz. Benzerliğin dibini vuran uygulama bununla da sınırlı değil,  Snapchat’teki gibi burada da kimlerin fotoğraflarınıza baktığı bilgisi bizlere sunuluyor.

Hadi yine iyisiniz kızlar.

ba442372-0063-4a0c-ab2c-3f179f5b4f07

Tamam tamam biraz haksızlık yaptık. Her şeyiyle aynı olacak değil ya! Az buçuk farklılıkları var. Mesela hikayedeki fotoğrafları normal fotoğraflardan ayıran farklı bir özellikten bahsedelim.

Snapchat’te olduğu gibi son hikaye en başta gözükmüyor aksine algoritmaya göre en yakın olduğunuz kişilerin hikayeleri en ön sırada çıkıyor. Bu yakınlığı da fotoğraflarınızı beğenme miktarınız, birbirinizin fotoğraflarına yorum atma miktarınız gibi ölçütler belirliyor.

2

 

 

Hal böyle olunca hikayeler arasında gezinmek de Snapchat’ten farklı oluyor. Örneğin sağ tarafa tıklayınca bir kişinin hikayesindeki sonraki fotoğrafa veya videoya geçerken, sol tarafa tıklayınca yine o kişinin hikayesindeki önceki fotoğrafa veya videoya dönüyorsunuz.

Aman ne çok yer yandı değil mi? Eh bunun haricinde sola doğru kaydırınca direkt olarak sonraki kişinin hikayesine geçiyorsunuz.

Gelelim en güzel yanına. Bu yenilikte hikayelerinize bakanları görebiliyorsunuz ve hikayelerinizi görmesini istemediğiniz kişileri engelleyebiliyorsunuz. Fakat şunu da unutmayalım bu kişiler normal fotoğraflarınızı her şeyden habersiz görmeye devam edecektir. Bir de hesabınız gizli değilse sizi takip etmeyen hesaplar da profilinize girip profil fotoğrafınıza tıklayarak hikayenize ulaşabilir.

3

Bazı İnstagram kullanıcıları yeni gelen uygulama hakkında “hırsızlık, kıskançlık hatta özentilik” şeklinde yorum yaparken, bazıları da tamamen olumlu yönde yorumlar yaptı yapmaya da devam ediyor. Peki siz değerli MinimalistFil ekibi, İnstagram’ın yeni oyuncağı hakkında neler düşünüyorsunuz?

2 Responses

 1. vkahramanoglu62

  Her uygulama kendi özelliğiyle güzel. Instagram fotoğraf,video ve efektleriyle. Kaldı ki video süresini uzatması bile yanlıştı bence. Snapchat ise tanıdığımız haliyle(bitmoji’yle daha da renklendi). Bu tarz özenti yenilikler uygulamalara artı yönden çok negatiflik katacaktır. Örn ; Facebook’un Twitter’dan hashtag (#) özelliğini çalması vb.

  Cevapla
  • Özge Gökdaş

   Her uygulamanın kendi özelliğiyle güzel olması yorumunuza kesinlikle katılıyoruz!

   Cevapla

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.