Büyük bir  merak ve heyecanla beklediğimiz  15. İstanbul Bienali, 16 Eylül’de kapılarını tüm sanatseverlere açıyor. Bu yıl ki teması “İyi Bir Komşu” olan bienal, daha önce olduğu gibi yine sizi bazı kavramlar üzerinde düşünmeye sevk edecek.

İKSV tarafından düzenlenen 15. İstanbul Bienali 16 Eylül Cumartesi günü başlıyor.”İyi Bir Komşu” başlığını taşıyan 15. İstanbul Bienali’nde, 32 ülkeden 56 sanatçının farklı coğrafya ve zaman dilimlerinden hikâyeler anlattığı 150 eseri sergileniyor. Serginin bu yıl ki küratörlüğünü ise Elmgreen & Dragset yapıyor.

Sergi alanları ise Galata Özel Rum İlköğretim Okulu, İstanbul Modern, Pera Müzesi, ARK Kültür, Yoğunluk Sanatçı Atölyesi ile Küçük Mustafa Paşa Hamamı olmak üzere birbirine yürüme mesafesinde altı komşu mekân.

Ayrıca Bienal süresince farklı alanlardan bir çok ismin de katılacağı etkinlikler gerçekleşecek. Uluslararası konuşmacıların yer alacağı sempozyumlar, film gösterileri ve daha bir çok etkinlik düzenlenecek. Bunlardan en dikkat çekeni ise İstanbul’un göçmen ve yerleşik müzisyenlerinden doğaçlama performanslar…

Bienal, “İyi Bir Komşu” teması kapsamında bu yıl sanatseverlere kavramsal çerçeve metni yerine “İyi bir komşu, korkmadığınız bir yabancı mıdır?”, “İyi bir komşu sizinle aynı gazeteyi mi okur?”gibi komşuluk kavramı çerçevesinde oluşturdukları 40 soruyu soruyor. Ve bu konuda düşünmemizi istiyor.

Bienal’in teması hakkında ise Ömer M. Koç şu sözlerde bulundu: “Hepimiz yaşayarak görüyoruz. Sınırların her geçen gün daha fazla sorgulandığı bir dünyayla; savaş ve gerginliklerin giderek tırmandığı zor bir dönemle karşı karşıyayız. Bu dönemde en büyük ihtiyacımız, gücünü kültürden ve evrensel değerlerden alan sanatın diline daha çok kulak vermektir. İnanıyorum ki, temel insani değerlerimizi kökten sarsan ve barışı gölgeleyen yabancılaşmaya karşı komşuluk, büyük bir kapı aralayabilir. İyi bir komşu savaş değil, kalıcı barış sebebi olabilir.”

12 Kasım tarihine kadar sürecek 15. İstanbul Bienali’ni ücretsiz olarak gezebilirsiniz.

 

 

 

 

 

 

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.