Yazar: Ezgi Çelebi

Muhtemelen her gün düşüneceğim seni de, bir daha göremeyeceğim. Kafam içindeki kazanda en büyük yeri çoktan sana vermiş olmanın mutluluğuyla çevireceğim pedalları taa Dalyan’a kadar. Bilir misin Dalyan’ı? Bilmezsin. Sen bensiz şu cağnım Anadolu Yakası’nda ne bilirsin. Kadıköy evim der dururum da Kadıköy sevmez beni aslında bilir misin? Bilmezsin. Neden bende bilmem sevemedi bir türlü. Gece yarısı sabahlara kadar dışarda saklambaç oynayan kızları sevmez arkadaşlarının anneleri. Hep o küçük kızdım ben. Gece yarılarına kadar doymazdım oynamaya. Kadıköy de o annelerden biri muhtemelen. Ne girdiğim işte tutunabildim Kadıköy’de, ne tanıştığım adamdan, arkadaştan hayır geldi. Olsun yine de Kadıköy evim benim. Kadıköy de senin gibi sevemedi beni. O yüzden Caddebostan’a geldim bende. Sonra baktım ki o iş öyle değil;

Caddebostan’ı seven insanla Kadıköy’ü seven insan bir değildir benim gözümde. Hani çay severler, kahve severler ya da kedi severler, köpek severler gibi ayrıdır bence.

Şarap gibi kokar Caddebostan, Kadıköy festivalde içtiğin bira tadındadır hep. Patlamış mısırdır Caddebostan ama o son kalan fıstıktır Kadıköy. Paraya kıyıp içtiğin latte’dir Caddebostan, Kadıköy yağmurda kendini attığın yerde bulduğun sımsıcak çaydır. Hani ince belli bardakta, hani ölsen bulamazsın o tadı bir daha.

Yalnızdır Caddebostan, gülüşmelere, sahile atılan sandalyelere, binilen bisikletlerine rağmen için için yalnızdır. Sahil boyu akar gözyaşın, ne tarafa baksan boş aradığını bulamazsın. Omuzdur Kadıköy, en ihtiyacın olduğunda tamda yanı başında beliriveren o cağnım omuzdur. İstesen de yalnız kalamazsın.

Yağmurdur Caddebostan öyle düşün, Kadıköy; yağmurda aniden ortaya çıkan şemsiye satan amcanın ta kendisidir.

Koskoca bir saraydır Caddebostan, içinde arasan anneni bulamazsın. O kadar büyüktür ki o saray, ısıtamazsın. Küçücük bir evdir Kadıköy, ailendir, arkadaşlarındır, e bazen sıcaktan da patlarsın ama asla kapıyı çarpıp çıkmazsın. Hastalandığında içtiğin ilaçtır Kadıköy, tadını seversin sevmezsin, ihtiyacın olandır. Üç liraya döner yiyip ölmediğin hatta onu yemek için geldiğin yerdir. Barlar sokağından geçerken selam vermekten yorulmadığın semttir. Hem denizi hem evi birarada bulduğun mevkiidir. Sen düşsen de kaldırmaktan yorulmayan eldir.  

Çok satanlarda bir kitaptır Caddebostan adını dahi zor okur, zor anlarsın. Nazım’dır Kadıköy, oturur Piraye’de bir çay içer, sevdasındaki bencilliği tartışırsın.

 

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.