Aslında son derece nötr olan ‘yalnızlığa’ çoğumuz negatif anlamlar yükleriz. Yalnızlığın acınası bir tarafı varmış gibi gelir bize hep. Yalnızlığın o sessiz keyfine biraz şüpheyle bakar, kalabalıklarda kafa dinlemeye zorlarız ruhumuzu.

Kalabalıklar içindeki yalnızlık tamlamasının günümüz klişesi olmasından mıdır bilinmez, yalnızlığa hem gıptayla bakar hem ondan kaçarız. Tıpkı küçük çocukların uzaktan gördükleri palyaçonun yanına gitmek için çırpındıkları, onu yakından görünce de korkup ağladıkları gibi.

Meksikalı ünlü illüstratör İdelia Candelas, yalnızlık fikrine kanı ısınanlardan. Candelas, mürekkep, kara kalem ve sulu boya kullanarak yaptığı çizimlerde yalnızlığın o huzurlu sessizliğini, başına buyruk rahatlığını gözler önüne sermek istemiş adeta.

”Postmodern Loneliness (Postmodern Yalnızlık) adlı çalışmada sanatçı, yalnız yaşadığı zamanlardan ilham alarak yalnız yaşayan bir kadının ev içerisindeki en doğal hallerini yansıtmış. İdelia Candelas proje için, ”Yalnız yaşayan ama acı çekmeyen kadınları göstermek istiyorum. Depresif değiller ya da ağlamıyorlar. Bunun yerine kendi kendilerine olmaktan güç alıyorlar ve güvendeler.” diyor.

 

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.