A

Bilim adamlarının hayvanlar ile insanlar arasındaki bağ üzerine yaptığı çalışmalar bir kedi dostunuzun olmasının sağlığınız için oldukça yararlı olduğunu söylüyor!

A

1-Kalp-Damar Sistemi

Minnesota Üniversitesi’nde yürütülen çalışmaya göre kedi sahibi olmayanların kalp-damar hastalıklarından ölme riski kedi sahiplerine oranla %30-40  daha fazla. Kedicikler ani kalp krizinden ölme riskini de azaltıyor.

A<

A

2-Bağışıklık Sistemi

 

Kediler, ne zaman kötü olduğunuzu hisseder ve bazıları kucağınızda yatarak rahatlatır, bazıları oyun oynayarak neşelendirir. Daha çok kahkaha ve daha az stres de bağışıklık sisteminizin daha iyi çalışmasına yardımcı olur.

A

A

3- Alerji ve Solunum Problemleri

A

Kediler arasında büyüyen çocuklar küçük yaştan itibaren alerjilere karşı bağışıklık kazanır. Astım dahil solunum hastalıklarına yakalanma riski de kedilerle yaşayan çocuklarda azdır. Bunlara ek olarak, hayvanlarla iç içe olmanın çocuklara empati kurma yetisi kazandırmada etkili olduğu da bilinmektedir.

A

4-Kan Basıncı

Bir kediye bakmanın rahatlatıcı yanından bahsetmeye gerek yok sanırım. Kan basıncının kedi sahiplerinde daha düşük olduğu araştırma sonucu tespit edilmiş. Kan basıncının düşük olması demek; yüksek tansiyondan muzdarip olmamak demek.

A

A

5. Kolesterol

A

Kolesterolü düşürmek için elbette diyet ve egzersiz yapılmalı ancak kedileri de unutmamalı. 2006’da Canada’da yapılan bir çalışma kedilerin kolesterolü düşürmede bazı ilaçlardan bile daha etkili olduğunu ortaya koydu.

A

A

6-Felç

A

Minnesota Üniversitesi, kedi sahibi olmanın felç riskini üçte bir oranda düşürdüğünü belirledi!

A

A

7- Kemikler ve Kaslar

A

Kediler 20-140 Hz frekansları arasında mırlar ki bunun iyileştirici yanı olduğu bilinmektedir. Bu frekans aralığı enfeksiyon ve şişkinliklere de iyi gelmektedir.

A

A
A

8-Anksiyete, Stres, Yalnızlık

A

Günümüzün hızlı yaşam temposunda bir kediye sarılmak sakinleşmeye, onunla oynamak yaratıcı ve neşeli olmaya yardımcı olur. Kedilerin her ne kadar yalnızlığı sevdiği yönünde bir namı olsa da onlar yalnız kalmayı sevmediği gibi sizi de yalnız bırakmazlar. Yataktan inmez,ilginizi çekene kadar bilgisayarınızın üstünde takılır,  sabahları sizi uyandırır.

A

A

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.