Bu yıl 45. Yaşını kutlayan İstanbul Müzik Festivali ‘’Sıradışı’’ bir programla karşınızda. 29 Mayıs – 21 Haziran tarihleri arasında gerçekleşecek festivalde klasik müziğin yanı sıra farklı dönemler ve müzik türleri arasında etkileşim kuran pek alışkın olmadığımız bir çok konseri deneyimleme fırsatı yakalayacağız gibi görünüyor. Eğer sizde bu ‘’sıradışı’’ deneyimi merak ediyorsanız bu yazı tam da size göre.
İKSV tarafından düzenlenen 45. İstanbul Müzik Festivali bu yıl ‘’Sıradışı’’ temasıyla müzikseverleri kucaklıyor. Peki ama festival bu yıl neden bu tema üzerine kurgulandı ? Bunun cevabını İstanbul Müzik Festivali Direktörü Yeşim Gürer Oymak ‘’ Yaratıcı, zorlayıcı, merak uyandıran, uyarıcı çok yönlü, yeni deneyimler sunan…Sadece İstanbul Müzik Festivali’nde izlenebilecek, bir kereye mahsus sanatçı birleşmeleri , eser siparişleri ve prömiyerleri, konser içeriğiyle ilişkilendirilebilen mekanların bulunup konserlerin buralarda sunulması ve yeni bir kültür sanat seyirci kitlesi yaratılması’’ olarak veriyor.
45. İstanbul Müzik Festivali, programında St. Petersburg Rus Oda Filamornisi, Viyana Oda Orkestrası, Londra Oda Orkestrası, Ebéne Yaylı Çalgılar Dörtlüsü gibi seçkin topluluklardan Hüseyin Sermet, Fazıl Say, Alina Pogostkina ve Mathias Goerne gibi usta solistlere ve genç kuşak sanatçılara, 600 aşkın yerli ve yabancı sanatçıyı İstanbul’un 15 mekânında ağırlayacak. Ayrıca festival bu yıl konser içerikleriyle “konuşan” farklı mekân seçimleriyle de dikkat çekiyor. 45. İstanbul Müzik Festivali programını ise buradan bulabilirsiniz.

Festival Biletleri
45. İstanbul Müzik Festivali’nin biletleri, 25 Şubat Cumartesi günü 10.30’dan itibaren satışa çıkıyor. Konservatuarların müzik ve şan bölümü öğrencileri bu yıl da festival konserlerini ücretsiz olarak izleyebilecekler. Detaylı etkinlik programına müzik.iksv.org adresinden ulaşabilirsiniz.

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.