Dünya edebiyatının başarılı yazarlarından Fransız  Gustave Flaubert’e ait el yazması  “Madame Bovary” notları 2 milyon TL’den satışa çıkartılıyor.

gustave-flaubert-defter-kapak-620x400

Modern romanın kurucusu, dünya edebiyatının usta yazarlarından Gustave Flaubert’in el yazması notlarının bulunduğu defter, büyük bir ilgi ve özenle 600 bin Euro (yani yaklaşık 2 milyon 88 bin TL)’dan satışa çıkartılıyor. Defterde yer alan notlara göz atacak olursak, defterde yok yok!

Türk halkı olarak Türk Edebiyatına, romanlara, hikayelere çıldıran bir halk olduğumuz için bu tür notlara da kayıtsız kalınmayacağından eminiz. Keza defterde Flaubert’in, Fransa’nın Bretonya bölgesinde yürüyüş yaptığı sırada yazdığı seyahat notları, günlük notları ve Madame Bovary’ye ait bazı notlar yer alıyor. 5 yılda tamamlanan ve 1857 yılında basılan ‘Madame Bovary’ romanının yanı sıra, doktor Charles Bovary’nin eşi olan  Emma Bovary’nin yaşadığı yasak aşk ilişkileri de notlar arasında yer alıyor.

Sizce de çok ilginç değil mi?

İngiliz The Guardian Gazetesi’ne konuşan Fransa’daki Drouot Müzayede Evi’nden Benoit Forgeot, ‘tarihi’ olarak nitelendirdiği açık artırma için, “Nadir bulunan ve muhteşem bir eser. Tam anlamıyla dikkat çekici” diye de konuşmuş. Dileriz kıymeti bilinecek gerçek edebiyatseverler tarafından satın alınır.

gustave-flaubert-defter

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.