Yazar: Gizem Çetimen

Balmumundan yapılan heykeller hep ilgimizi çekmiştir aslında. Onlara baktığımızda karşımızda sanki gerçek bir insan varmış gibi gelir bize. Bu bazen ilginç, eğlenceli ve tabii ki birazda ürkütücü olabilir. Özellikle de heykelin gözlerinin içine baktığınızda her an o gözler hareket edip, canlanacakmış hissi uyandırabiliyor. Lafı fazla uzatmadan size bu yazımızda geçtiğimiz Kasım ayında İstiklal Caddesi’nde bulunan Grand Pera‘da açılan dünyaca ünlü balmumu müzesi Madame Tussauds’dan bahsedeceğiz.

Öncelikle kim bu Madam Tussaud? Gerçek adı Anna Maria Grosholtz, bir Fransız heykel ustası. Tussaud, annesinin hizmetçilik ettiği balmumu ustası Philippe Curtius sayesinde heykelciliğe ilgi duymaya başlar. Curtius’un onu eğitmesi ve kendi yeteneğiyle 1777 yılında ilk balmumu heykeli olarak ünlü Fransız yazar Voltaire‘in heykelini yapar.

Tussaud, Fransız Devrimi sonrasında kraliyet sempatizanı olduğu gerekçesiyle tutuklanıp idamına karar verilse de Doktur Curtius’un kefil olmasıyla giyotinden kurtulur. Fransız devrimciler onu idam ettikleri soyluların maskelerini (ölüm maskesi )  yapmakla görevlendirirler.

1792 yılında doktor François Tussaud ile evlenir.  Doktor Curtius ölünce sergisi ona miras kalır. Fransa ve İngiltere arasındaki savaşın bitmesiyle İngiltere’ye sergi açmaya gider. 33 yıl boyunca İngiltere’de gezici sergisinde eserlerini sergiledikten sonra Londra’da Baker Sokağı’nda kendi kalıcı müzesini açar.

Zamanla Madam Tussaud’nun müzesi turistlik açıdan da büyük bir üne kavuşur  ve dünyanın  çeşitli şehirlerinde(Amsterdam, New York, Berlin, Prag , Sydney) şubeleri açılır. Bu listeye artık İstanbul da dâhil oldu.

Peki kimleri göreceksiniz bu balmumu müzesinde? İlk olarak müzeye girdiğinizde sizi Mustafa Kemal Atatürk’ün balmumu heykeli karşılıyor. Onu -hele ülkemizin şu anki sıkıntılı döneminde- karşınızda görmek sizi hem mutlu edecek hem de hüzünlendirecektir bizce. O güzel masmavi gözlerine dikkatlice bakmanızı öneririz.

Müzenin içine doğru ilerlediğinizde dünyadan ve Türkiye’den tarih, kültür, sanat, spor ve siyaset erbabından yaklaşık 60 ünlü ismin balmumu heykelleriyle karşılaşacaksınız. Bunlardan bazıları: Sabiha Gökçen, Yaşar Kemal, Kanuni Sultan Süleyman, Mevlana, Leonardo Da Vinci, Steve Jobs, Brad Pitt, Johnny Deep, Beren Saat, Audrey Hepburn, Angelina Jolie, Rihanna, Messi ve Michael Jackson… Bu arada Madam Tussaud‘nun kendi heykelini de unutmayalım.

Ayrıca müzede balmumu heykellerin nasıl yapıldığını öğrenme fırsatınız da var. Beren Saat’in konu mankeni olduğu bu bilgilendirici bölümde kişinin yüzünün kalıbının alınışından bitmiş bir balmumu heykele dönüşünceye kadar ki tüm yapım aşamalarını öğreniyoruz. Zorlu ve hüner gerektiren bir iş. İncelemekte fayda var.

Bu arada eğer siz de isterseniz balmumundan hatıra heykeller yaptırtabiliyorsunuz. Hediye olarak ya da anı olarak saklamak için güzel olabilir ve gözünüzün önünde yapıldığı için yapım işlemini de canlı olarak izleme fırsatınız oluyor.

Müze haftanın 7 günü 10:00-20:00 saatleri arasında ziyarete açık. Müzeyi gezme süresi hem heykelleri inceleyip hem de onlarla fotoğraf çektirdiğinizde yaklaşık bir buçuk saat kadar sürüyor. Zaten müzede insanların çılgın gibi heykelden heykele koşturarak fotoğraf çekildiği göreceksiniz. Bence müzeye gitmeden önce kafanızda yaratıcı pozlar düşünün.

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.