En büyük iki tutkusunu birleştiren bir ressam Murat Havan. Motoruyla “Her Yer Benim Atölyem” diyerek şehir şehir gezip insanların ayağına sanat götürüyor. Hatta onlara resim yapmaları için bir fırsat bile veriyor. Bu resimleri de adını “Art Niyet” koyduğu 15 Nisan Dünya Sanat Günü’ne özel sergisinde topladı. Bizde sizin için-sergi, 17 nisan da açılıp her ne kadar 26 Nisan tarihinde bitmiş olsa da- Murat Havan’ı serginin olduğu Ortaköy Kültür Merkezi’nde yakaladık ve onunla sergi ve projeleri hakkında konuştuk.

1)Resim yapmaya kaç yaşında başladınız?

– Resim yapmaya, tam tarih veremiyorum ama kalemi ilk elime aldığım zaman başladım.

2) Kendinizi nasıl bir ressam olarak tanımlarsınız?

– Kendimi bir düş gezgini ressamı olarak tanımlayabilirim. Yaşamın her alanında her yerde olmak için elimden geldiğince boya ile hayatı birleştirerek insanlarla paylaşmaya çalışıyorum.

3)Sanatınıza yön veren kişiler ve sanatçılar kimlerdir?

– Bugüne kadar sanat tarihinde eserleri ve hayat hikayeleriyle ilgimi çeken sanatçılar var. Bunlardan bir tanesi usta Picasso tabii ki. Modigliani, Salvador Dali…Türk Çağdaş ressamlarından da Fikret Mualla. Bu ressamlar hem yaşamlarıyla hem boyalarıyla hem de özgünlükleriyle her zaman bana bir sağ kol ve sağ yürek gibi oldular.

4)Eserlerinizi yaratırken nelerden ilham alırsınız? İlham kaynağınız nedir?

– Benim ilham kaynağım yaşam. Atölyemin kapısından çıktıktan sonra her şey benim için konu, bir konsept. Yani her şey bir resim, heykel. Kavramsal olan her şey her an benim için bir malzeme olabilir.

5) “Her Yer Benim Atölyem” projesi hakkında biraz bilgi verebilir misiniz?

– Ben motorsiklet ile resimi birleştiren yol ressamı olarak adlandırılan biriyim. Bu proje motorumla yoldayken gelişti. Yani “Her Yer Benim Atölyem” projesi insanların ayağına sanat götürüyor. Yaşamda ve trafikte “Motorsikletleri Fark Edin!” üzerine yediden yetmişe insanlarla boyayla imza veren bir fark edilebilirlik projesidir.

6) “Her Yer Benim Atölyem” projesi kapsamında bu kaçıncı serginiz?

– Beş yıldır o kadar çok oldu ki sayısı şu diyemiyorum, özür dilerim. Ama önemi olan birçok ilde, birçok insana el vermek ve birleşmek. Bu sergide de 15 Nisan Sanat Günü’nde Kartal Belediye Başkanı Altınok Öz ve Beşiktaş Belediye Başkanı Murat Haznedar’la birlikte insanlığa adama olarak güzel şeyler yapmaya çalıştık.

7)Bu sergiyi açmaya sizi yönlendiren neydi?

– Bu sergiyi bana açmaya yönlendiren motorsikletçi ve sanatçı dostlarımı, yolda o gün spontone olarak karşılaşıp birlikte resim yaptığım insanları Dünya Sanat Günü etkinliği adı altında bir araya getirmekti.

8)İsim olarak neden “Art Niyet” i seçtiniz?

– İngilizce de Art sanat demek. Yarı İngilizce yarı Türkçe bir giriş yaptım. Kötü bir niyetimiz yok yani yanlış anlaşılmasın. Aslına bakarsanız Art Niyet’imiz şudur ki “Her Yer Benim Atölyem” projesi insanların ayağına Art Niyetle sanat götürür.

9)Bu serginizde ki eserlerinizde sanat severlere ne anlatmak istediniz?

– Yaşamda ve trafikte motorsikletlileri fark edin ulen!

10) Resim yapmak dışında nelerle ilgileniyorsunuz?

– Birçok sosyal sorumluluk projelerimiz var. Ben aynı zaman da “Özgürlük Sürücüleri Motorsiklet Derneği ve Uluslararası Plastik Sanatlar Yönetim Kurulu üyesiyim. Bu kitle örgütleriyle beraber Atatürk’ümüzün izinde çağdaş sanatı Türkiye ve dünyaya yaymaya çalışıyorum.

11)Motor sevginiz resim kariyerinizi nasıl etkiledi?

– İkisini birleştirdim ve farklı bir şey oldu. Benim çağdaş sanat yorumum…

12) Peki eserlerinizde neden Mona Lisa, Van Gogh gibi kült karakterlere yer veriyorsunuz?

– Çünkü onlar bir ikon ve Dünya Sanat Tarihi’nin yapı taşları. O karakterler insanların gündelik hayatında sürekli karşılarına çıkıyor. O karakterlerle “Motorları Fark Edin” mottosunu birleştirerek insanların hafızalarına kazımayı hedefliyorum. Aynı zamanda bu eserleri motor üzerinde resmederek ufak bir espiri kattım ve bu şekilde dikkat çekmesini istiyorum.

13) Gelecek projeleriniz nelerdir?

-Gelecek planlarım yine “Her Yer Benim Atölyem” projesi “underground” bir şekilde yolda devam edecek. Önümüzde ki hazirana kadar yolculuk planları var. Bunun yanında farklı belediyeler ve firmalarla anlaşıyoruz. Önümüzde ki hafta Eskişehir’e Anadolu Üniversitesi’nin davetlisi olarak gidiyorum. Orada üniversite öğrencileri ve Eskişehir halkıyla “Her Yer Benim Atölyem” i yapacağız. Oradan da sıra Çanakkale’ye geliyor.

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.