David Mazkenzie’nin son filmi Hell or High Water, Oscar’a aday en iyi film kategorisinin en dişli filmlerinden biri kuşkusuz. Senaryosunu Tylor Sheridan’ın yazdığı Amerikan soygun-suç filmi, iki kardeşin küçük ama iyi tasarlanmış soygun planına odaklanıyor. Western kültürünü güçlü bir şekilde yansıtan bu film, aynı zamanda ABD’deki ekonomik kriz üzerinden, kapitalist sisteme de ciddi anlamda bir eleştiri getiriyor. Film sadece kapitalist sisteme eleştiri getirmekle kalmayıp, aynı zamanda toplumsal etik kurallar ve aile bağları gibi önemli konulara da dikkat çekiyor.

Birbirinden tamamiyle zıt karakterlere sahip iki kardeş Tanner ve Toby Howard, anneleri vefat ettikten sonra, aile çiftliğini kaybetmemek için, Texas’taki bankaları soymaya karar verirler. Eşinden yeni boşanan Toby, çocuklarının kendi gibi fakir bir hayat sürmemesi için bu işe kalkışır. Kardeşi Tanner ise hapisten yeni çıkmış, daha önce birçok suça bulaşan bir sabıkalıdır. Hapiste olduğu süre boyunca ailesine hiçbir yardımı dokunmadığı için, kardeşine bu planda yardım ederek, yanında olmadığı zamanı bir nevi telafi etmeye çalışır. Soygunlar sürerken, kasabanın korucuları Marcus Hamilton ve Alberto Parker peşlerine düşer. Marcus Hamilton, emekliliğine sayılı günler kalmış, yaşlı ama bir o kadar da tecrübeli bir yerel polistir. Ortağı Alberto ile soyguncuları yakalama planı yaparlar. Birbirinden farklı karakterlere sahip bu iki kardeşin planı, zaman zaman tehlikeye düşse de, bir şekilde sonuca ulaşır.

Oyunculuğun son derece başarılı olduğu filmde, kullanılan müzikler de ancak bu kadar başarılı olabilirdi doğrusu. Bestelerinin Nick Cave ve Warren Ellis’e ait olduğu müzikler, oyuncuların kullandığı kostümlerle birlikte, izleyenin aklına adeta eski kovboy efsanelerini getiriyor. Kurgunun ve oyunculuğun bu kadar güçlü olmasının yanında, en başta da söylediğim gibi, birbirinden önemli toplumsal ve ekonomik meselelere de dikkat çekilmesi filmi ciddi anlamda değerli kılıyor. Yaklaşık bir buçuk saatlik bu neo-Western filmi, bir solukta, sıkılmadan izleyeceğinize emin olabilirsiniz.

Bence film aday olduğu en iyi yardımcı erkek oyuncu kategorisinde de, Jeff Bridges’in son derece etkileyici Marcus Hamilton rolüyle ödülü hakediyor. Sisteme başkaldırı niteliğindeki bu duygusal filme, zorlu Oscar yolculuğunda sonsuz başarılar diliyorum!

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.