2017 yılının Oscar’ına sayılı günler kala, ödüle aday en iyi 5 yabancı filmi gelin birlikte inceleyelim…

1. Tanna

      Yönetmenliğini Martin Butler ve Bentley Dean’in yaptığı belgesel tadında bu romantik/drama film, ismini Güney Pasifik’te bulunan ”Tanna Adası”ndan alıyor.  Filmin en ilgi çeken taraflarından biri, oyuncuların aslında rol yapmayıp, kendi hayatlarını oynuyor olmaları.

     Yağmur ormanlarıyla kaplı, aktif bir yanardağın bulunduğu adada aynı kabileden iki gencin yasak aşkına şahit oluyorsunuz. Kabile geleneklerinin izin vermediği bu aşka, iki gencin sonsuz sadakati insanı derinden etkiliyor. Filmin konusunu bizzat yaşanmış gerçekliklerden alması ise insanı, içinde yaşadığı zamanı sorgulamaya itiyor.

    2. A Man Called Ove

    A Man Called Ove, yönetmenliğini Hannes Holm’un üslendiği, 2015 yapımı, İsveç komedi/drama filmi. Film ‘Ove’ adındaki bu huysuz ama tatlı adamın hayatı etrafında şekilleniyor. Altı ay önce hayatının aşkını kaybeden Ove, yalnızlığa bir türlü alışamıyor ve hayatı kendiyle birlikte etrafındakilere de zehir ediyor. Siteye yeni taşınan komşularıyla önceleri hiç anlaşamayan Ove, zamanla ailenin bir parçası haline geliyor.

     İlk başta son derece huysuz görünen bu yaşlı adamın, aslında yumuşacık ve kocaman(!) bir kalbi olduğunu farkediyorsunuz filmi izlerken. Sıcacık, içten, kah güldüren, kah hüzünlendiren bir film olmuş. Buyrun izleyin derim ben. 🙂

3. Toni Erdmann

      Maren Ade tarafından yazılıp yönetilen 2016 yılı Alman yapımı bu komedi/drama filmi, genel olarak sorunlu bir baba kız ilişkisine değiniyor. Çift kişilikli bir adam olan Winfred Conradi, kızı Ines ile arasındaki bağı güçlendirmek, kızını hapsolduğu işkolik hayattan bir  nebze olsun çıkarabilmek için türlü muzip yolu deniyor. Ines ise iç dünyasında babasına ihtiyacı olduğunun farkında olmasına rağmen bunu reddediyor.

Bana kalırsa filmin en önemli özellliği, bir sonraki sahnede karşınıza ne çıkacağını asla kestiremiyor olmanız. Film, monoton bir hayata hapsolmuş, espri duygusunu yitirmiş insanlar için güzel bir yol gösterici olabilir, hatta ilaç gibi bile gelebilir ama ne yazık ki benim için tam bir hayal kırıklığı. Yaklaşık üç saat süren filmde, güldüğüm veya hüzünlendiğim herhangi bir sahne hatırlamıyorum. Maalesef bitse de gitsek modunda izlediğim bir film oldu Toni Erdmann.

4. The Salesman

   Satıcı, Asghar Farhadi’nin senaryosunu yazıp yönettiği 2016 yılı İran-Fransa yapımı bir drama filmi. Farhadi, izleyene olağanüstü duygular yaşatan, karmaşadan karmaşaya sürükleyerek zamanın nasıl geçtiğini anlayamayacağı bir senaryoyla baş başa bırakmış bizleri. Film, aynı zamanda Arthur Miller’in Satıcı’nın Ölümü adlı tiyatro oyunuyla paralellikler kurarak ilerliyor.

     Filmin hakim olduğu tecavüz-kadın-İran-intikam dörtgeni, son derece düşündürücü ve bir solukta izlenecek cinsten. Kurgunun ve oyunculuğun zirvede olduğu film, aynı zamanda çarpıcı bir sonla izleyeni şaşırtıyor. En iyi yabancı film kategorisinin bana kalırsa en güçlü iki adayından biri…

5. Land Of Mine

    Buram buram tarih kokan, drama/tarihsel kurgu türündeki bu film, 2015 yılı, Alman yapımı. Yönetmenliğini Martin Pieter Zandvliet’in yaptığı filmde, 2. Dünya Savaşı’nın ardından, Nazi Almanyası tarafından Danimarka sahillerine döşenen binlerce mayının, esir alınan Alman çocuk askerlere temizlettirilmesi konusu işleniyor. İşte tam da bu yüzden son derece yerinde bir farkındalık yaratan film, bence Oscar’ı kazanmayı hakediyor.

Zaman zaman bir sonraki sahneyi tahmin edebilseniz de film, bitene kadar tam anlamıyla izleyiciyi avcunun içinde tutuyor. Uzun zamandır izlediğim en etkileyici filmlerden biri diyebilirim, gönlümün de birincisi haliyle…

Not: Filmi izlerken yanınızda bolca peçete bulundurun, çünkü akan gözyaşlarınıza engel olamayacaksınız.

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.