Geçtiğimiz Haziran ayında BDDK tarafından yapılan server’larının yurt içinde olmadığı ve bu durumun yasadışı olduğu açıklaması nedeniyle Türkiye’den çekilen PayPal dönüş hazırlığında.

Sabah gazetesinin haberine göre BDDK ile geçtiğimiz hafta görüşme yapan şirket, Cross Border yöntemiyle önce geri dönmeyi daha sonra da server’larını yurt içine taşımayı planladığını açıkladı.

Cross Border sistemi ile yurt dışında bulunan bir tüketici Türkiye’den alışveriş yapabilirken, Türkiye’deki bir tüketici şuanlık yurt dışından alışveriş yapamamakta. Server’ların yurt içine aktarılması ile bu sorunun çözüleceğini bildiren şirketin e-ticarette yüzde 12′ lik pazar payı ve 800 milyon dolarlık işlem hacmi bulunmakta.

PayPal-logo-1

PayPal’ın geri dönüşü, yapılan açıklamalara göre geri çekilişi gibi yılan hikayesine dönecek gibi görünmekte. Hatırlanacağı üzere BDDK tarafından kanunlara uymamak ile itham edilen PayPal bu durumu düzeltmek için hiç bir çalışma yapmadığı gibi Türkiye hakkında da olumsuz bir imaj yaratmaya çalışmıştı. Yasalara göre ise bu tip ticari faaliyette bulunan şirketlerin işlemlerini Türkiye server’larından gerçekleştirmesi hükümlülüğü bulunmakta.

Umarız bu sıkıntılı durum çözülür ve tüketiciler ödeme bakımından büyük kolaylık sağlayan eski sisteme geri dönüş yapabilirler.

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.