Arkadaşlar uzun bir aradan sonra tekrardan merhabalar.

Uzun bir aradan sonra diyorum çünkü insanın yazmayı ikinci plana atabileceği gündemlerin oluştuğu bir ortamda yaşamaya çalışıyoruz. Bu yüzden “uzun bir aranın” sizlerden anlayış ile karşılanacağını düşünerek Pokemon Go tüyolarıma başlayabiliriz.

Oyun çıkalı yaklaşık iki haftadan fazla olduğu için (belki iki haftadır tam emin değilim) oyunu oynayan hepimiz sanal alem sayesinde birer Ash Ketchum olma yolunda uzun mesafeler katettik.

Hatta oyunu oynamayanlarımız Ash Ketchum’a ramak kala aşamasına bile geldiler. Özellikle baya popüler olan “oyun başlangıcında pikachu yakalama”nın oyunu oynamayan arkadaşlarım tarafından dile getirilmesi bende “acaba hangimiz gerçek bir eğitmen?” karmaşasını da doğurmuş durumda.

E haliyle böyle bir ortamda benim kalkıpta “poketoplarını gafalarına gafalarına atın” ya da “Ne bulursanız toplayın hacııı” tarzı bir yazı yazmam da pek gerçekçi olmaz(Özellikle “i wanna be the very best” gibi bir isteğim varken). Bu yüzden bu yazımda sağdan soldan duyduğum, okuduğum ve deneyimlediğim “vay anasını” tarzı bilgileri sizlerle paylaşmanın daha doğru olacağı kanaatindeyim.

“Ne konuştun be adam, hadi anlat artık” sesleri daha fazla artmadan başlayalım o zaman.

pokemon go foto

İlk olarak “evolution” meselesinden başlayalım. Bütün eğitmenlerin en büyük sorunlarından biri olan “hacı şimdi 378’lik parası evolve etsem 1000’lik parasect elde eder miyim?” düşüncesine kesin bir çözüm getirilmiş gibi;

http://pogotoolkit.com/

Linkte verdiğim “evolution calculator” ile elimizdeki pokemonun ismini ve combat power’ını girerek ne kadarlık bir pokemon elde edebileceğimizi önceden görmek mümkün. Ben iki tanesini denedim çalışıyor. Ha siz denersiniz daha düşük kalır o zaman “senin yapacağın işi ben” ile başlayan kulağımı çınlatıcı cümleler kurabilirsiniz tabi.

“Peki bu pokemonların alabileceği maximum bir combat power değeri yok mu?” “Yani ben level kastıkça bunların hepsi “stardust” açlığı mı çekecek?” gibi sorularınız var ise hemen cevaplayalım pokemonların alabileceği maximum combat power değeri bulunmakta.

Aşağıda verdiğim linkten şuanda oyunda bulunan bütün pokemonların maximum combat power değerlerini görebilirsiniz. En yükseği tabikide o kararlı ifadesi ile 4144 combat powerlı Mewtwo. Ayrıca tablodan çıkardığım tahmine göre ise alabileceğimiz maximum level 40 olabilir.

http://pokemongo.gamepress.gg/pokemon-list

eeveelotiuon

Ve gelelim “Eeveelution” meselesine. Oyun ilk çıktığı günden beri Eevee’nin hangi pokemona nasıl evrimleştiği hep bir merak konusu oldu. Kimi eğitmenler combat power aralığına göre evrimleştiğini savunurken, kimi eğitmenler ise saldırı türüne göre evrimleştiğini iddia etti.

Bütün bu karmaşaya son verecek yanıt geçtiğimiz günlerde geldi. Eevee’nin hangi pokemona evrimleşeceğini kontrol etmemiz aslında çok kolaymış da meğersem haberimiz yokmuş. Hayır işin en kötü tarafı Jolteon elde edeceğim diye zibilyon tane Eevee candy heba ettim.

Neyse. Yapacağımız işlem şundan ibaret; Eevee’mizin hangi pokemona evrimleşmesini istiyorsak onu kodlayan ismi Eevee’ye vermemiz. Yani Pyro yazarsanız Flareon, Rainer yazarsanız Vaporeon, Sparky yazarsanız ise Jolteon elde ediyorsunuz.

pokemon-go-eevee-pyro-219x389.jpg.optimal

Evet aynen yukarıda belirtildiği gibi değiştirmek yeterli. Yalnız dikkat! İsmi değiştirdikten sonra oyundan çıkıp tekrar girmeniz lazım. Yoksa sistem isim değiştirdiğinizi algılayamayabilir.

pokemon-go-level

Bunların dışında hızlı level almak istiyorsanız eğer size tavsiyem lucky eggleri saklamanız ve hiç bir evolve yapmadan candyleri biriktirmeniz. Lucky Eggler alınan exp. miktarını iki katına çıkardığı için evolve yapmaya başladığınızda level atlamalara doyamama durumu yaşamanız muhtemel.

Ben yüzsüzlük yapmak istiyorum diyorsanız eğer adım başı her yerde çıkan ve ilk evrimi 12 Candy isteyen “pidgey, caterpie veya weedle” tarzı pokemonlardan milyonlarca toplayıp milyonlarca evrim yaparak çok rahat level kasabilirsiniz.

Ve ayrıyetten yumurta çatlatmak için kilometrelerce yürümenize de gerek yok. Telefonunuza yaptıracağınız dairesel tekrarlayan bir hareket ile evde mısır patlağı ve film izlerken pokemonlar kazanabilirsiniz. Bunun için yazımın sonuna bir video koydum. Ben biraz üşengeç bir adam olduğum için yapmaya yeltenmedim fakat sizi bilemem.

Benden şimdilik bu kadar. Aklınıza takılan soruları Bakırköy Meydan lureların yanında ya da Bahçelievler Camii Parkı’nın içinde beni yakaladığınız zaman sorabilirsiniz 😀

İlgili Yazılar

1 Yorum

  1. clefable

    Çok güzel bir yazı olmuş tebrik ederim bakırköyde görüşmek dileğiyle 😉

    Cevapla

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.