İstanbul… 72 milletten insanın yaşadığı, her telden çalan, her türden zevklere sahip, her çeşit insanın yaşadığı bir şehir. Bir insan gibi düşünün onu. Ağlamış olması ve rimellerinin akması işin romantik kısmı. Fakat gerçekçi olalım. İstanbul, her tarafından irin akan, hastalıklı bir vücuda, vücutlara sahip. Eskisi gibi diri, romantik değil. Sofistike zevkleri yok artık. Işıl ışıl bakmıyor artık. Vücuda bürünmüş hali demiştim.  İstanbullu diyelim ona. İstanbullunun şahsına açık bir mektup bırakacağım buraya;

Seni sevmiyorum İstanbullu. Etrafa tükürüp, salyalar saçarak çevrene saldırmandan nefret ediyorum.

Seni sevmiyorum İstanbullu. Senden olmayan, sende olmayan, sende olamayan ne varsa iliklerine kadar nefret etmeni sevmiyorum.

Seni sevmiyorum İstanbullu. Biliyorum beni dinlemeyeceksin, duymayacaksın bile. Duysan bile önemsemeyeceğin için sevmiyorum seni.

Seni sevmiyorum İstanbullu. Beş kişilik arabana sırf kıçın başkalarına değmesin diye yola çıkardığın araban yüzünden kaybettiğim onlarca saat için sevmiyorum seni.

Seni sevmiyorum İstanbullu. Arabanı çıkardığın yetmezmiş gibi bir Schumacher edasıyla kıç kadar yolda şekilli araba kullandığın için sevemiyorum seni.

Seni sevmiyorum İstanbullu. O iğrenç arabandan inip, samimiyetsiz kıyafetlerinle, ucube binada bulunan iş yerine kasıla kasıla gitmen yüzünden sevmiyorum seni.

Seni sevmiyorum İstanbullu. İçtiğin o iğrenç sigarayı önümde yürürken yüzüme yüzüme üflemenden tiksiniyorum. Kapalı alanlarda hiç içmemiş gibi içmen yüzünden, sigaranın kötü bir şey olduğunu söylediğim zaman matah bir şeymiş gibi “bağımlıyım ben!” demen yüzünden sevmiyorum seni. Beni zehirleyen bir katilsin sen İstanbullu!

Seni sevmiyorum İstanbullu. Her sabah, her akşam sıra beklemeye, sıraya girmeye dayanamadığın için seni sevmiyorum. Bineceğin şeyden önce onların inip sonra senin binmen gerektiğini hala öğrenemediğin için seni sevemiyorum.

Seni sevmiyorum İstanbullu. Soğukta donmasın, sıcakta yanmasınlar diye kedilere köpeklere konan evleri yakıp, yıkmandan; onları koyanlara saldırıp öldürmen yüzünden seni sevmiyorum. Sen bir katilsin İstanbullu!

Seni sevmiyorum İstanbullu. Tuttuğun takımın maçı olduğu zaman ağzından salyalar saçarak çevreni rahatsız etmen, hadi o da yetmiyormuş gibi farklı takımı destekledi diye başka insanı dövmen yüzünden sevmiyorum seni.

Seni sevmiyorum İstanbullu. Dükkanının sırf iyi manzarası var diye normalde beş para etmez bok gibi yemeğinin fiyatını on katına çıkardığın için sevmiyorum seni.

Seni sevmiyorum İstanbullu. Komşunun sesini gram çekemediğin için, hadi sabrettin diyelim, gidip üslupsuz şekilde kavga çıkardığın için seni sevmiyorum.

Seni sevmiyorum İstanbullu. Beş metre genişliğinde olmayan kaldırımda ağır aksak, arkasına bakmadan, kol kola, yolu kapatarak yürümen yüzünden seni sevemiyorum.

Seni sevmiyorum İstanbullu. Betona gömülmeye doymadığın için, yeşil rengi unuttuğun için seni sevmiyorum.

Seni sevmiyorum İstanbullu. Araba kullanırken yayaya, yayayken arabaya dikkat etmediğin için seni sevmiyorum.

Seni sevmiyorum İstanbullu. Bayağı ve aşağı olan ne varsa desteklemen, yüksek değere sahip şeyleri hor görüp aşağılaman yüzünden seni sevmiyorum.

Seni sevmiyorum İstanbullu. Altıncı duyu organın olan telefonun klavye tıkırtısı, mesaj bildirimleri gibi ifrit edici sesleri toplum içinde kapatıp çevreni düşünmekten onlarca metre uzakta olman yüzünden seni sevmiyorum.

Seni sevmiyorum İstanbullu. “Ağbi zaten” diye başlayan, gevşeklikle yavşaklık arasında gidip gelen bir önermeyle biten cümlelerin yüzünden sevmiyorum seni.

Seni sevmiyorum İstanbullu. Beni biliyorum dinlemeyeceksin. Hiç dinlemedin zaten. Akıllanmayacağın için sevmiyorum seni.

Seni sevmiyorum İstanbullu.

Seni sevmiyorum İstanbullu.

Seni sevmiyorum İstanbullu.

Seni sevmiyorum İstanbul.

.

.

.

.

.

.

.

 

İlgili Yazılar

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.