Merhaba Minimalistfil okuyucuları! Sıcağın etkisinde kavrulduğumuz, “yok mu beni soğuk denizlere atacak?” diye bağırdığımız şu günlerde çantayı alıp yola çıkma isteği az ya da çok hepimizde mevcuttur diye düşündük. Hem yazı boş geçmeyelim hem de okuduktan sonra içimizdeki gezgini uyandırıp yola çıkalım amacıyla bir okuma listesi yaptık. Bakalım neler demişiz:

 

1)Azra Erhat-Mavi Anadolu

Antik Yunan’dan kalma eserleri dilimize harika bir şekilde kazandıran Azra Erhat, Ege’ye yaptığı seyahati bizlerle paylaşıyor. Okurken Ege’nin maviliğini göz bebeklerinizde hissedeceğinize garanti verebiliriz. Ayrıca yazar yolculuğunu anlatırken, geçtiği bölgedeki Antik Yunan kalıntılarının hikayelerini, mitolojisini, halkın bakışını bizlere aktarmayı ihmal etmiyor.

Yolculuğuna eşlik eden Halikarnas Balıkçısı da yazara hikayeler konusunda önemli noktada yardımcı oluyor.

 

 

2) Nasuh Mahruki-Bir Dağcının Güncesi

Türkiye’de dağcılık denince akla gelen ilk ve tek isim o. Nasuh Mahruki. Everest’ten önce tırmandığı dört büyük dağa olan yolculuğunu anlattığı kitabı sadece basit bir günce olmakla kalmıyor, dağcıların hayatlarından , mantelitelerinden, olayın zorluğundan bizlere kesitler sunuyor.

Ayrıca Nasuh Mahruki kitapta dağcılıktan nasıl etkilendiğini de bizlerle paylaşırken, bölüm başlarındaki önemli kişilerden alıntılarla anlatımını güçlendiriyor. Hep Ege’den güneyden bahsediyoruz azıcık başka yollara bakmak istiyorum diyenler için bu kitap ideal.

 

3) Jon Krakauer-Into The Wild

Yol temalı filmler denilince akla gelen ilk örneklerden biridir “Into The Wild”. Biz şimdi filmi değil onun senaryosu olan kitabı ele alacağız. Christopher McCandless adlı gencin 1990’da çıktığı yolculuğu anlatan kitap özellikle “Marathon Dönemi”ndeki 17-23 yaş aralığındaki gençleri müthiş derecede etkilemeyi başarmıştır. Pekala kitaptan çok hikayenin gerçek oluşu bu durumu etkileyen en önemli unsur. Üniversiteden mezun oluşunun hemen ardından 24 bin dolarlık birikiminin büyük bir kısmını hayır kurumlarına bağışlayan McCandless geriye kalan cüzi bir kısmını yaktıktan sonra yola düşüyor. Amerika Birleşik Devletleri’ni boydan boya gezen, illegal şekilde Meksika’ya geçen ve ardından Alaska hedefli büyük yolculuğuna Chris’in bu büyük hikayesini okumadan geçmeyin efendim.

 

 

4) Hermann Hesse-Doğu Yolculuğu

Bana uzun kitap verme zamanım yok ama hala okumak istiyorum diyorsanız Doğu Yolculuğu tam size göre. Hermann Hesse’nin ilk gençlik yıllarından beri hayranı olduğu Doğu ve Doğu felsefesi, mistisizmi ve hayat görüşü, onun pek çok kitabının temelini oluşturmuştur. Arkadaşlarıyla çıktığı yolculuğu tanımlarken ‘Doğu’ya yolculuk ediyorduk, ama Ortaçağ’a, ya da Altın Çağ’a da yolculuk ediyorduk. İtalya’dan, İsviçre’den geçiyorduk, ama bazen de geceyi onuncu yüzyılda geçiriyor, atalarımıza, ya da perilere konuk oluyorduk” ifadelerini kullanan Hesse’nin hikayesi yol temalı kitaplar içinde efsaneler arasında yer alıyor.

 

 

 

5) Jack Kerouac- Yolda

Geldik yol kitaplarının kutsalına. Beat edebiyatının en önemli eseri sayılan “Yolda” birden çok jenerasyonun çantasını alıp yollara düşmesini sağlamış ve yolun, arayışın, seyahatin tadına varmalarını sağlamıştır. Dili açısından okunabilirliği çok rahat olan Yolda’da Sal Paradise kimliği altında kendi yolculuğunu anlatan Kerouac’ın yaşadığı maceralar etkileyicilik açısından çok yüksek değer taşıyor. Sözü fazla uzatmak yolu anlatan en iyi adama saygısızlık olacağından sizleri en yakın kitapçılara gitmenizi ve ardından yollara düşmenizi salık veriyoruz.

 

 

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.