Merhaba Minimalistfil’in değerli okuyucuları. Malumunuz finalleriniz, yazılılarınız ya bitti ya da bitmek üzere. Kemiksiz en az iki hafta tatili olan da var, “bana 1 ay hacım” diyen de. Tatili boş geçmeyelim bir kaç sayfa bir kaç okuyalım ama ne okuyalım diyenler için tadından yenmeyecek bir listemiz var. Şimdiden iyi okumalar diliyor ve sizleri listeye baktıktan sonra en yakın kitapçıya yönlendiriyoruz.

yekta kopan karbon kopya ile ilgili görsel sonucu

1)Yekta Kopan – Karbon Kopya

Edebiyatımızın modern öykücülüğünde Yekta Kopan’dan bahsetmezsek bir şeyleri eksik bırakmış sayılırız sanırım. Sade üslubu bir o kadar akıcı öyküleriyle Yekta Kopan mutlaka okunması gereken yazarlarımız arasında.

 

 

2)Arthur C. Clarke – Çocukluğun Sonu

Bilimkurgu yazımının babası sayılabilecek olan Arthur C. Clarke akıcılığının hızına yetişilemeyen bir üslup ve hikayeyle adını altın harflerle yazdırmış durumda. Çocukluğun Sonu Dünya’ya gelişleri ile birlikte onlarca yıl sürecek bir ütopya başlatan , “Hükümdarlar” adı verilen gizemli bir ırkın , insanlığın kimliğine ve kültürüne mâl olacak barışçıl istilasını konu alır.

 

3)Tolstoy – İvan İlyiç’in Ölümüivan illich'in ölümü ile ilgili görsel sonucu

Ustalığı tartışmaya kapalı olan Tolstoy ölüme yaklaşan bir insanın hayata bakışını incelikle işliyor. İyi bir hayat yaşadığını düşünen İvan İlyiç; hasta yatağında ölümün yaklaştığını anladıkça, yavaş yavaş aslında ne kadar boş bir ömür sürmüş olduğunu fark eder. İç sesi, çevresindekilerle olan konuşmalarının her kelimesi dikkate almaya değer olan kitap sadece tatilinizi doldurmalık değil, hayata bakışınızı değiştirebilecek bir başyapıt.

 

4)Nasuh Mahruki – Everest’te İlk Türk

Nasuh Mahruki ismini duymayanınız yoktur. Türkiye’de dağcılık denildiğinde akla gelen ilk ve neredeyse tek isim. Kendisi everest'te ilk türk ile ilgili görsel sonucuEverest’e tırmanan ilk Türk unvanını da taşıyor. Dünyanın “çatısına” çıkış hikayesini anlattığı Everest’te İlk Türk kitabı hem bu soğuk kış günlerinde içinizi ısıtacak hem de hayallerinden vazgeçmeyen birinin neleri başarabileceğine şahitlik edeceksiniz. Nasuh Mahruki’nin diğer anı kitapları gibi bu kitap da salt anılardan oluşmuyor. Hayat felsefesini ve o felsefenin kökeninden de bahseden Mahruki sürükleyiciliği asla bırakmadan bir çırpıda kitabı okumanıza yardımcı oluyor.

 

5)Ferhan Şensoy – Oteller Kitabı

Tiyatromuzun eski kavuklusu Ferhan Şensoy’dan bir gezi kitabımsı, Oteller Kitabı. Kitabımsı diyorum çünkü kendi tabiriyle oteller kitabı ile ilgili görsel sonucukitap “sadece otellerden bahsetmez, başka tellerden de çalar”.Kendine has üslubu ile Şensoy İzmir’de bir otelin lobisindeyken birden bizi Paris’in sokaklarına, otellerine götürür. Götürdüğü yerdeki yerel tiyatrolardan, sinemalardan bahseder, o şehirle ilgili neler hissettiğini bizlere anlatır, başına gelen absürd olayları yine absürd şekilde kahkahalar attırarak işler.

 

 

İlgili Yazılar

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.