30 yıla yakın bir süredir hayvan hakları hiçe sayılarak Makak Maymunlarına hindistan cevizi toplatılıyor!

 

Tayland’daki bazı hindistan cevizi tarlası sahipleri, yükseklikleri 20 metreyi bulan ağacın meyvelerini yere indirmek için uzun bambuların ucuna iliştirdikleri keskin bıçaklar yardımıyla hasat yapıyordu. Bazı çiftçiler ise Makak maymunlarının bir insana göre 10 kat daha hızlı çalışabildiğini keşfedince farklı bir yola başvurdu.

Güneydoğu Asya’da yaşayan Makak Maymunları 7-10 kg ağırlığında ve boyları kısa olmasına rağmen yeterince çevikler, bunu fark eden çiftçiler hayvanları köleleri yapmaya karar verdi.

2014 yılında bazı gazeteler bu olaya dikkat çekmişti ve Hayvan Hakları Dernekleri, Hayvan Hakları Evrensel Beyannamesiyle korunmaya alınan canlıların haklarına dayanarak tepkilerini ortaya koymuştu. Fakat geçtiğimiz günlerde tekrar bu olay gündeme geldi.

4 Aylıkken Kısırlaştırılıyorlar!

Makak maymunları, küçük yaşta doğal ortamlarından koparılarak eğitiliyor ve anne oldukları zaman çocuklarını alıp kaçma eğilimi gösterdikleri için kısırlaştırılıyorlar.

Hayvanlara Ödül Yöntemiyle İş Yaptırıyorlar!

 

Günde ortalama 1000’e yakın hindistancevizi hasat eden maymunların ödülü ise sadece iki veya üç adet mango veya muz oluyor.

 

Hindistancevizi yağının şuan da tüm dünya üzerinde en sağlıklı yağ olarak kabul edildiğini hepimiz biliyoruz. Peki, hindistancevizinin sofralarımıza gelme aşamasında hayvan haklarına yararlı olmadığını kim bilebilirdi…

Ufak bir hatırlatma olarak bunu da eklemek istedik!

Hayvan Hakları Evrensel Beyannamesi ;

  1. Bütün hayvanlar yaşam önünde eşit doğarlar ve aynı var olma hakkına sahiptirler.
  2. Bütün hayvanlar saygı görme hakkına sahiptir. Bu hakkı çiğneyerek onları sömüremezler. Bilgilerini hayvanların hizmetine sunmakla görevlidir. Bütün hayvanların insanca gözetilme, bakılma ve korunma hakları vardır.
  3. Yabani türden olan bütün hayvanlar, kendi özel doğal çevrelerinde karada, havada ve suda yaşama ve üretme hakkına sahiptir. Eğitim amaçlı olsa bile özgürlükten yoksun kılmanın her çeşidi bu hakka aykırıdır.
  4. Bütün çalışan hayvanlar iş süresi ve yoğunluğunun sınırlandırılması ve güçlerini artırıcı bir beslenme ve dinlenme hakkına sahiptir.
  5. Hayvanlara fiziki ya da psikolojik bir acı çektiren deneyler yapmak hayvan haklarına aykırıdır. Tıbbi, bilimsel, ticari ve başkaca biçimlerdeki her türlü deneyler için de durum böyledir.

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.