İKSV uzun zamandır beklediğimiz büyük haberi verdi. İki yılda bir gerçekleştirilen İstanbul Tiyatro Festivali artık her yıl düzenlenecek.

İKSV’nin 1989 yılında düzenlemeye başladığı ve 2002 yılından bu yana iki yılda bir gerçekleştirilen İstanbul Tiyatro Festivali bundan böyle her yıl düzenlenecek. İKSV’nin uzun zamandır üzerinde çalıştığı bu proje sayesinde, İstanbul Tiyatro Festivali, her yıl uluslararası ve ulusal oyun, dans, performans ve etkinliklerden oluşan geniş programıyla İstanbul’un tiyatro hayatına taze bir soluk getirecek.

1989 yılından bu yana, yerli ve yabancı tiyatro ve dans topluluklarının en iyi örneklerini izleyiciyle buluşturan İstanbul Tiyatro Festivali’nin 20 festivalde ağırladığı 5600 yerli ve yabancı sanatçının 700 performansını 441.000’in üzerinde seyirci izledi.

Bu yıl 13-26 Kasım tarihleri arasında gerçekleşecek 21. İstanbul Tiyatro Festivali programında bu yıl yurtdışından 4, Türkiye’den 10 gösteri yer alacak. Festival kapsamında farklı mekanlarda sahnelenecek bu yapımların yanı sıra yine alanında uzman konukların ve eğitmenlerin katılımıyla gerçekleşecek ücretsiz söyleşiler ve atölye çalışmaları da gerçekleşecek.

Festival kapsamında yerli tiyatro sahnesinin başarılı örneklerini yurt dışındaki farklı festival programlarında yer almasını ve daha geniş kitlelere ulaşmasını sağlamak amacıyla ilk kez 2014 yılında düzenlemeye başlayan “Uluslararası Platform” bu yıl da gerçekleştirilecek.

Platformda yurtdışından davet edilen uluslararası festival direktörleri ve uluslararası tiyatro eleştirmenleri, festival kapsamında kendileri için yapılan özel programı takip etme ve Türkiye’deki sanatçı ve topluluklarla tanışma imkanı bulacak. 2014 yılında 15 yabancı konuğun katılımıyla başlayan Uluslararası Platform, 2016 yılında farklı ülkelerden 70’in üzerinde katılımcıyla gerçekleştirilmiş, Türkiye’den oyunların Avignon Le Off, Edinburgh Fringe ve Chantiers d’Europe gibi festivallerde ve Avrupa’nın prestijli tiyatrolarında yer almasına önayak olmuştu.

  1. İstanbul Tiyatro Festivali’nin programı ise Eylül ayında açıklanacaktır.

 

 

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.