Asıl adı Cemalettin Seber olan, Cemal Süreya 1931’de Erzincan’da doğmuş.

Biliyorsun, ben hangi şehirdeysem yalnızlığın başkenti orası… Ve yine sevgili çocuk, biliyorsun, kişi tutkularıyla yalnızlığını adlandırıyor o kadar…

Cemal Süreya’’nın babası 1938’de Erzincan’’dan sürgün edilince Pülümür köyünden yola çıkarak zorunlu bir göç yaşayan Seber ailesi Bilecik’’te yaşamaya başlamış. Bilecik’’e sürülen ailenin aynı zamanda bir başka şehre gitmeleri de yasaktı. Cemal Süreya’’nın annesi Gülbeyaz Hanım, erken yaşta ölünce o yıllardaki adı ile Cemalettin Seber İstanbul’’a gönderilir.

Annesinden dayak yediği halde, yine “Anne” diye ağlayan bir çocuktur Aşk…

Şairliğe başlamasını annesine bağlayan şair, annesi Gülbeyaz Seber’in anlattığı Kerem ile Aslı hikayesinden sonra yazmaya başlamış.

Bilecik’e geri döndükten sonra Ortaokul yıllarında, ilk eşi olacak olan Seniha Nemli ile sınıf arkadaşı olmuş.

İkinci yeni şairlerinin önde gelen isimlerinden sayılan Süreya, ilk şiiri olan “Şarkısı Beyaz” 1953 yılında Mülkiye dergisinde yayımlanmış. Aslında kendisi geleneğe karşı olmasına rağmen en iyi kullanan isimlerden biriydi.

1955 yılında Seniha Nemli’den kızı Ayşe doğar ve Cemal Süreya bu günlerde Müfettiş yardımcısı olarak İstanbul’’a atanır. Evlilikleri bir süre daha devam eder ancak bir süre sonra ayrı yollara gitmeye karar verirler.

  Önce sevdiğiniz terk eder sizi, ardından uykunuz. Sonra ne sevdiğiniz geri gelir ne de uykunuz…

1967 yılında ise Cemal Süreya, dönemin önemli dergilerinden “Yelken” de çalışan Zuhal Tekkanat ile evlenir.

Üç sene sonra ise Memo Emrah adında bir çocukları olur ancak maddi sıkıntıları devam ettiğinden memuriyete geri dönmüştür ve Ankara’ya atanır. Zuhal Hanım ise İstanbul’da kalır. Bir süre bu şekilde ayrı yaşarlar ancak Zuhal Hanım da sonra Ankara’ya gelir. Birlikte yaşamaya başlayan ailede zamanla geçimsizlik peydah olur. Cemal Süreya da Zuhal Hanım da birbirlerinin olağan dışı kıskanmaktadır ve neticede boşanırlar.

Acı çektikçe insan olgunlaşırmış… Yalan be! İlk önce kalbin kırlır, sonra çürümeye başlarsın.

‘Acı, bir yazarın en büyük ilham kaynağıdır’ der edebiyatçılar. Çok doğru söylemişler. Mesela çok severek okuduğum Sevda’nın sözleri kitabında, Zuhal Hanıma yazdığı mektuplar derlenmişti. Eşi Zuhal, ayrı kaldıkları dönem içerisinde sık sık hastalanmıştır, Süreya bu dönemde ona yazdığı mektuplarda üzüntüsünü dile getirir ve karısından bir kız çocuğu istediğini vurgular. Ayrı kalmaları onu çok üzdüğü için daha fazla yazı kaleme almıştır. Bu da edebiyatçıları haklı çıkarır.

Mutlu olmanın yolunu, karşıdakini mutlu etmek sanıyorduk. Yanıldık! Çünkü ne kadar mutlu ettiysek o kadar yalnız kaldık…

1975 yılında ise Cemal Süreya üçüncü evliliğini gerçekleştirmiştir. Güngör Demiray ile büyük bir aşk ile evlenen Cemal Süreya’’nın bu evliliği ancak bir yıl sürmüş. Süreya, ikinci eşi olan Zuhal Hanım ile tekrar birleşir fakat bu birleşme de ayrılıkla sona erer.

Şimdi biraz da edebiyata katkılarına daha derinlemesine bakalım…

Cemal Süreya, edebiyata henüz ortaokul yıllarında merak salar. Lise yıllarında ise, iyice edebiyata yönelir. Edebi araştırmalar yaparken bu yıllarda I. Yeni şiiri ile ilgilenmektedir. Üniversite yıllarında ise Cemal Süreya çeşitli takma isimler ile muhtelif dergi ve gazetelerde yazılar yazar.

Cemal Süreya ilk şiirini ise 1953 yılında Mülkiye dergisinde yayımlar. Ancak Cemal Süreya “Şarkısı Beyaz” isimli bu şiiri sonradan kitaplarına almak istemez.

Bu yıllarda dergilerde karikatürleri de yayımlanır, kendisini tam olarak “”Gül”” şiiri ile edebiyat dünyasına duyurur.

  • 1955 yılında ise “Üvercinka”, “Dalga”, “Güzelleme, “Üçgenler”, “Cigarayı Attım Denize”, “Nehirler Boyunca Kadınlar Gördüm” gibi önemli eserleri dergilerde yayımlanır.

Cemal Süreya, bir süre Politika gazetesinde köşe yazarlığı yapar ve bu yıllarda “Şapkam Dolu Çiçeklerle” adlı deneme kitabını yayımlar.

Şiirinin yanı sıra Cemal Süreya, nesriyle de edebiyatımızın en önemli yazarlı arasında anılmaktadır.

Bir süre “Aydınlık” gazetesinde de yazılar yazan Cemal Süreya, 1984 yılında Sevda Sözlerini yayımlar.

 

Edebiyatımızın en önemli isimlerinden sayılan Cemal Süreya, daha çok kendi akımını kendisi yaratmıştır ve kendine özgü bir şairlik örneği göstermiştir.

Ve daha buraya yazarak sizi sıkmak istemediğim birçok yazısı vardır. Umarım bir gün hepinizin yolları kesişir Cemal Abimizle!

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.