Tiyatro. İnsanı, insana, insanla, insanca anlatma sanatı. 2500 yıldır bizi bize anlatıyor anlayacağınız. Biz derken herhangi bir etnik unsuru kast etmiyorum. İnsana bir şey insanca anlatılıyorsa onun ırkı olmaz. Dili belki çıktığı yer itibariyle farklı olabilir fakat karşıya aktaracağı duygu ırksız ve kimliksiz olmuştur, oluyordur ve olacaktır. Tiyatronun simgesi desem size aklınıza iki parçalı o yüz gelecektir buna eminim. Biri gülerken diğeri ağlayan iki yüz ifadesi. Dünyanın neresine giderseniz gidin bu duygular evrenselliğini, insancıllığını koruyacaktır. Âcizane bir tiyatro izleyicisi ve gidemediğim oyunların, eski klasiklerin okuyucusu bir insan olarak siz okuyucularımız gibi yeni öğrendiğim bir haberle sarsıldım ve korktum. Devlet Tiyatroları Genel Müdürü Nejat Birecik Devlet Tiyatroları’nın yeni sezonunda yabancı oyunlar sahnelenmeyeceğini bildirdi. Yani yeni sezonda Shakespeare, Çehov, Gogol, Patrick Süskind ve aklıma gelmeyen onlarca büyük tiyatro yazarının oyunları artık sahnelenmeyecek. Durumun sebebi  “Milli, manevi duyguları pekiştirmek için hümanist vatan milliyetçisi sanatçılar olarak vatan bütünlüğüne, birliğine katkıda bulunmak amacıyla sadece yerli oyunlarla sahnelerimizi açıyoruz.” Şeklinde açıklandı.

Evet, Türkiye kolay şeyler yaşamıyor. Her gün onlarca basit olmayan olaylar meydana geliyor ve onlarca kişi hayatını kaybediyor. Fakat bütün bunlara rağmen gidip tiyatrolarda yabancı oyunları yasaklamak müthiş üzücü ve korkutucu bir vaka. Bir distopyanın içindeymişiz hissini yaşamamak elde değil. Birileri bizim adımıza karar veriyor ve daha da kötüsü bizim adımıza düşünüyor. Sanat evrenseldir. Bunun yerlisi yabancısı olmaz, olamaz. Shakespeare dediğimiz adam artık bir İngiliz değildir. O bir dünya vatandaşıdır artık. Oyunları neredeyse her dile çevrilen ve tiyatro denilince akla gelen ilk isim olan Shakespeare’in bizim  “milli duygularımıza” ne zararı vardır soruyorum?  Ya da gelin şöyle düşünelim. Gogol’un “Bir Delinin Hatıra Defteri” adlı oyununu bilirsiniz. Çevresinde sürekli aşağılanıp alay edilen sıradan bir devlet memurunun platonik aşkı olan burjuva kızının bir asilzadeyi sevdiğini öğrenmesiyle yıkılması ve hedef değiştiren hayallerinin, soylu bir beyzade, kral olmaya yönelmesi ve sonuçta delirerek “İspanya kralı” olmuş bir halde, akıl hastanesine kapatılmasını anlatır. Oyunu izlerken ve metni dinlerken yazarın gayet insancıl duygulara balıklama atladığını görürüz. Benim sorum, bu oyunun suçu ne ki gayet makul fiyatlara mükemmel bir etkinlik olan tiyatroda görmemiz engelleniyor?

Cevapları az çok biliyor ve tahmin ediyorsun sayın okuyucu.  Fakat bütün cevaplara rağmen ben korkuyorum. Birilerinin üstlerine yaranma isteğiyle absürt bahaneler öne sürerek bir şeyleri yasaklaması, hele hele bunun evrensel bir olay olan sanata karşı yapılması beni korkutuyor. Paranoyaklaşıyorum. Korkuyorum, bir sonraki adımda yabancı yazarları yasaklayacaklar diye. Korkuyorum, sırf bu coğrafyadan değil diye oradan gelen sanatsal şeyleri yasaklayacaklar diye. Belki işlerine öyle geliyor kim bilir… Asıl vahim durum ise bu durumun destek alması. Sakın Türkiye’den çıkmış oyunlara karşıyım gibi bir algınız olmasın. Derdim sanatın anlamsızca yasaklanması ve yerlileştirilme bahanesiyle bayağılaşması.

Yerli ürünleri öne çıkarmak için yabancıya yasak koymak sonu kötü olan bir uygulamadır. Bunun örneklerini birçok alanda tecrübe ettik. Anlamsız yasaklamalara dur demezsek Shakespeare bize aşkı anlatamayacak. Irwin Shaw “Ölüleri Gömün”de savaşın anlamsızlığından bahsedemeyecek. Poprişçin sahnede İspanya Kralı olamayacak. Ben onları görmek istiyorum, özgürce. Ya siz?

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.