Asaletin vücut bulmuş hali diye sık sık bahsedilen Audrey Hepburn’un bugün doğum günü! Hem kendisini analım hem de zamanın şartlarında ne kadar asil giyindiğine bir kez daha şahit olalım.


hepburn6

Annesi Hollandalı bir barones, babası zengin bir İngiliz bankacıydı. Anne ve babası, Audrey henüz bir yaşındayken boşandılar. Hollanda’da zor bir çocukluk geçiren Hepburn her zaman sinemaya ilgi duyuyordu. Londra’ya gidip bir bale okuluna yazıldı ve bir süre modellik yaptı.

İlk filmi “Young Wives Tale”da (1951) rol aldığında 22 yaşındaydı.

A-gM4YDCUAATcYs

Bu ilk filminde güzelliği ve zerafeti ile izleyen herkesin dikkatini çeken Hepburn hızlı bir yükselişe geçti.

Audrey Hepburn tüm oyunculuk kariyeri boyunca sayısız ödülün sahibi oldu. 1954’de “Roman Holiday” ile kazandığı Oscar’ın yanında tam 4 kez En İyi Kadın Oyuncu Oscar’ına aday gösterildi. Bunun yanında 2 kez İngiliz Film Ödülleri BAFTA’yı kazanan Hepburn bu ödüle iki kez de aday gösterildi. Ayrıca Hepburn’un iki adet Altın Küre Ödülü var.

“Bir tarafım belki hep çocuk kaldı ama bir yandan da, erkenden olgunlaştım. Çünkü genç yaşta acı ve korkuyla tanıştım…” Audrey Hepburn

Ailesindeki sıkıntılar ve büyüdüğü dönem de olan savaşlar yüzünden birçok acıya maruz kalan Audrey, bunları yaşamasaydı karakterinin şuan ki halini alamayacağına inanmaktaydı.

20140424-115320Donald Spoto’nun Zarafet isimli kitabını Audrey hayranlarının mutlaka okumasını tavsiye ediyorum. Sorunlarla başa çıkışı ama aynı zaman da geçirdiği depresyonlar gerçekten güzel işlenmiş. Kitabı okudukça bir kez daha kendisine hayran oluyorsunuz…

Audrey’nin çoğunuzun sandığının aksine şöhret olma tutkusu yoktu. Özel hayatında mutlu ve huzurlu olmak onun için daha önemliydi. Yaptığı işlerin bu kadar tutulması belki de severek yapmasındandı…

s-e66676da78edf7e67c39b44237e931ebb2ba5fec1993 yılında vefat ettiğinde yüzünde acılarından kurtulmanın huzuru vardı. Kendisinin de dediği gibi “artık hazırdı ve diğerleri onu bekliyordu.”

 

 

 

İlgili Yazılar

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.